Европейска общност за обмен на знания в областта на биологичното земеделие започва своята работа, като в проекта участват над 18 европейски организации, които ще работят заедно в полза на производителите на биологични храни. Това съобщи Стоилко Апостолов от Фондация „Биоселена“, който на 25 и 26 ноември е участвал в първата среща по проекта OH-FINE в Мадрид, организирана от координаторите на проекта.
Целта на тази инициатива е съвместно създаване и обмен на знания между европейските изследователи и производители. OH-FINE ще идентифицира ефикасни, здравословни, биологични и жизнеспособни алтернативи за производство на храни в малки ферми по 4 основни теми - зърнени, маслодайни и протеинови култури и биологично животновъдство.
Методологията и инструментите, разработени в рамките на проекта OH-FINE, ще бъдат тествани, коригирани утвърдени в 5 региона в Европа – Испания, Литва, Ирландия, България и Полша. Във всяка от тези държави ще има по 20 пилотни стопанства. Освен това ще бъде създадена виртуална общност сред фермерите и консултантите във всяка страна, които на свой ред ще бъдат част от европейската обучителна общност. Всички учебни и информационни материали ще бъдат преведени на всички езици на партньорите по проекта.
Цялата информация ще бъде разпространена и споделена на по-широко ниво.
Една от силните страни на този проект е да се надгради съществуващият капацитет на земеделските стопани, като се разработи и създаде европейска общност за обучение по биологично земеделие, в която ще се вземат предвид също и нуждите на потребителите и промените на пазара на храни. За тази цел се планира да се разработи рамка за знанията и практиките в областта на биологичното земеделие с помощта на система за обучение. Това означава, че практическите знания ще бъдат събирани и разпространявани по достъпен начин за земеделските стопани и други заинтересовани страни.
Проектът предвижда и разработването на инструмент за подпомагане на вземането на решения за земеделските стопани, потребителите и политиците.
OH-FINE е с продължителност 48 месеца и се финансира от Европейския съюз в рамките на поканата HORIZON-CL6-2024-GOVERNANCE-01 (Иновативно управление, наблюдение на околната среда и цифрови решения в подкрепа на Зеления пакт) и от SERI, Швейцарския секретариат за образование, научни изследвания и иновации. Координатор на проектът е IRNASA-CSIC, останалите организации – партньори са: FIBL-CH, SEAE, TEAGASC, OFISET SL, Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego, EV-ILVO, AFOA; LAMMC, LEUA; Betania Legio SL, FIBL-AT, ACN, Mesetaria Coop, Inagro и Hooibeekhoeve.
От България участват две организации – Биоселена и Институтът по полски култури – Чирпан.