Германската компания BASF и Европейската космическа агенция подписаха споразумение за сътрудничество, чиято цел е търсенето на най-ефективни начини за използване на спътниковите данни и фотоснимките в селското стопанство, съобщиха от производителя на средства за растителна защита, цитирани от електронното издание AgroPortal. По този начин фермерите ще разширят възможностите си да планират краткосрочната и средносрочната си стопанска дейност. По-конкретно те ще получат по-точни агрономически препоръки за използване на средствата за растителна защита. Ще бъде осигурена и обратна връзка, като фермерите ще изпращат своите отзиви и полеви данни.
Основен източник на данните за цифровите методи в стопанската дейност са спътниците. Те осигуряват информация за вземането на голяма част от решенията в селското стопанство, например за определяне на оптималното време на сеитба и на прибиране на реколтата.
„Стремим се да помогнем на фермерите да повишат ефективността на своята дейност, предлагайки им иновативни продукти за решаване на екологични и икономически проблеми. Инициативи като тази са важна крачка в реализирането на нашия иновативен подход. Ние усещаме нуждите на селскостопанските производители в дълбочина и благодарение на професионалния си опит и на общите усилия с нашите партньори предлагаме нови инструменти, които ще помогнат за организирането на по-ефективна работа в стопанството”, обяснява д-р Райнер Пройс, вицепрезидент за световните стратегии и управлението на продуктовото портфолио в подразделението за растителна защита в BASF.
Директорът на програмите за наблюдение на земята в агенцията Йозеф Ашбахер уточни, че проектът ще се съсредоточи върху получаването и предаването на спътникови данни в реално време, за да се постигне оптимално използване на торовете и да се намали разходът на вода в напоителните системи. „Това ще допринесе едновременно за опазване на околната среда и за понижаване на разходите за стопанска дейност. Данните от нашите спътници могат да бъдат използвани за по-точно прогнозиране на реколтите, като по този начин се осигури възвръщаемост от европейските инвестиции в космическия сектор”, посочи Ашбахер.