Руският учен и лауреат на Нобелова награда за 2007 г. Генадий Менжулин разработи метод за прогнозиране на реколтата с точност до 5%, съобщи ТАСС. „В основата на изследването е изграждането на математически модел за прогнозиране въз основа на две големи бази данни – спътниковите снимки и статистическите данни за реколтата”, посочи Менжулин, професор в катедрата за климатология и мониторинг на околната среда към Санкт-Петербургския държавен университет.
Научната група, ръководена от него, избрала като тестови райони 20 области в европейската част на Русия, сред които Ленинградска, Вологодска и Астраханска, 105 окръга в американския щат Канзас и части от територията на Франция. „Анализираме данните от спътниците, съпоставяйки ги със статистическата информация за добивите в различни райони, търсим алгоритми за зависимост между реколтите от предходни години и изграждаме работни прогнозни модели, анализирайки снимка след снимка, територия след територия и седмица след седмица”, обясни професорът. Крайната цел на изследванията е създаването на алгоритъм, който да дава възможност за прогнозиране на реколтата на определена територия 3 месеца преди жътвата. „Това би помогнало за оптимизиране на пазара например при зърнените култури”, смята Менжулин.
Той подчерта, че в САЩ отклонението при прогнозите може даже да се сведе до 3%, а разликата в точността за останалите територии отдава на различната степен на обобщаване на статистическите данни. „В САЩ данните се запазват с по-малка разбивка в сравнение с Русия”, коментира ученият, който работи върху проекта в продължение на вече 7 години с продължителни прекъсвания заради промени в изследователския екип. Част от финансирането е осигурено от Руския фонд за фундаментални изследвания.
Менжулин получи Нобелова награда за мир през 2007 г. като член на научния колектив „Междуправителствена комисия за климатичните промени”.