Начало » Новини » Света
19.06.2023 г.

BASF подобрява изследователско-развойната си дейност с по-мощен суперкомпютър

Проекти извън сферата на научната и развойна дейност също ще се възползват от иновацията
BASF подобрява изследователско-развойната си дейност с по-мощен суперкомпютър

sinor.bg

Заводът на химическия концерн BASF в Лудвигсхафен вече разполага с нов суперкомпютър, който  е с 3 петафлопа изчислителна мощност и ще замени предшественика си, притежаващ 1,75 петафлопа, съобщиха от компанията.

„Дигиталните технологии са сред най-важните инструменти за бъдещото разширяване на нашите изследователски и развойни възможности“, посочи д-р Мелани Маас-Брунер, член на Борда на изпълнителните директори и главен технологичен директор на BASF. Тя подчерта, че в наши дни, за да се изработят най-обещаващите полимерни структури, избирайки от хилядите възможни опции, е необходима изчислителна мощност над средната.

„През последните пет години работихме много успешно по целия свят с нашия суперкомпютър Curiosity. Това ни позволи значително да съкратим времето за разработка на иновативни молекули и химични съединения и по този начин да ускорим пускането на пазара на нови продукти“, каза Маас-Брунер.

Новият суперкомпютър е произведен от Hewlett Packard Enterprise (HPE) и работи с AMD процесори (CPU). Има иновативна концепция за охлаждане, базирана на охлаждането на топла вода. Системата абсорбира топлината в суперкомпютъра директно там, където се генерира и я транспортира, което значително намалява необходимата енергия и следователно оперативните разходи. Новият суперкомпютър на BASF, наречен Quriosity като своя предшественик, е най-големият суперкомпютър в света, използван за индустриални химически изследвания. Предишният суперкомпютър ще бъде обновен от HPE със степен на възстановяване над 95%.

BASF също така разчита на допълнителна мощ за облачни изчисления, ако е необходимо

В допълнение към собствения си суперкомпютър, BASF планира и да използва облачна изчислителна мощност. „Това хибридно решение ни предлага възможно най-добрата техническа и оперативна гъвкавост“, каза Маас-Брунер. „Позволява ни да обработваме заявки, изискващи изключително голяма процесорна мощност, както и да работим по специални задачи, за които нашият собствен суперкомпютър не е предназначен.

Суперкомпютърът дава възможност за фундаментално нови изследователски подходи

Като дигитален инструмент суперкомпютърът спестява значително време. Изчисления, които в миналото биха отнели около година, могат да бъдат извършени от суперкомпютъра само за няколко дни. Това не само намалява времето за разработване на продукта. „Ние успяхме да идентифицираме и използваме скрити преди това за нас връзки, за да стимулираме напълно нови изследователски подходи“, каза Маас-Брунер. „Моделирането, виртуалните експерименти и симулациите стават все по-сложни и изискват повече изчислителна мощност. С новия суперкомпютър, който е приблизително два пъти по-бърз, сега можем да предоставим на нашите изследователи необходимата изчислителна мощност.“

От 2017 г. цялата компания използва Quriosity

Суперкомпютърът Quriosity е внедрен в BASF от 2017 г. Оттогава той е изпълнявал средно по 20 000 задачи на ден и се използва от повече от 400 служители по целия свят. В областта на личната грижа, например, сложните симулации на суперкомпютъра помагат на изследователите да разберат по-добре състава на продуктите и по-точно да предвидят кои козметични съставки се съчетават оптимално по между си, за да се постигне желания ефект. Симулациите също помагат за планиране и оптимизиране на реакционните процеси. Например разпределението на веществата и температурата в реактора могат да бъдат симулирани и тази информация може да се използва за непрекъснато подобряване на производството. В ранния етап от развитието на продуктите за растителна защита, суперкомпютърът може бързо да идентифицира подходящите съединения, които ще бъдат ефективни и екологични, използвайки молекулярно моделиране. Суперкомпютърът се използва и в проекти извън изследователската и развойна дейност. Помага, например, да се оптимизира динамиката на флуидите на растителните компоненти в производствените операции.

BASF подобрява изследователско-развойната си дейност с по-мощен суперкомпютър
5254
 

Последни материали
Виж
Между обещаното и реалното
И без таван на търговските надценки фермерите могат да бъдат защитени
Месец преди изтичането на срока на действие на преференциите за Украйна
Осем асоциации на европейските фермери и производители искат ограничаване на вноса от Украйна
ЕП гласува резолюция за визията на МФР
Държавите членки трябва да внасят повече от 1% от БВП в бюджета на ЕС след 2027 г.
Основни правила за засаждане на пипера на открито
Най-много се пада на глава от населението в Кипър и Ирландия
Потреблението на месо в ЕС нарасна за пръв път от 5 години
Приходите от доставките за чужбина гонят 2 милиарда долара
Ръстът в износа на лешници от Турция забавя темпо
Свързани материали
Виж
Иновациите на компанията за 2025 г.
Продуктите на БАСФ – от 6 до 12 пъти с по-малко остатъчни вещества в плодове и зеленчуци
Партньорите на БАСФ залагат на сдружаването и иновациите в земеделието
Опазване на посевите с оптимизирани разходи - „Сейф от БАСФ“
Сейф от БАСФ - мястото, където лоялността и партньорството са взаимни
Първата по рода си среща за млади фермери в България
Чрез иновации БАСФ планира до 2030 г. дигитализация върху 4 млрд. декара и 30% спад на вредните емисии
CTS, или в превод Затворена Система за Прехвърляне, прави зареждането на пръскачките по-бързо, по-лесно и по-сигурно от конвенционалните методи
БАСФ представи екологичната иновация Easyconnect (CTS)
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини