Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
31.01.2017 г.

Редовното почистване на оранжериите от растителни остатъци e в основата на борбата с болестите

Опасни болести по доматите през февруари

Сивото (ботритисно) гниене е често срещана болест по доматите, отглеждани при оранжерийни условия. На полето тя се среща рядко, предимно при ранното производство и в края на вегетацията на доматите. Сивото гниене напада всички надземни части на доматените растения. Развитието на болестта обикновено започва от долните, застарели листа, които се допират до почвата и постепенно обхваща и горните етажи. По тях се появяват закръглени, в началото воднисти петна, които по-късно некротират и покафеняват. Петната се разрастват и обхващат цялата листна повърхност. По заразените стъбла се образуват надлъжни, светлокафяви, сухи, некротични петна с размери от няколко милиметра до 10-15 см. Петната могат да нарастнат и да обхванат стъблото пръстеновидно, при което връхните части загиват. Обикновено тези повреди са разположени около рани, образуване при култучене, откъсване на листа или други наранявания. Върху зазряващите плодове най-често около дръжчената ямичка се появяват сиво-кафяви, дребни, закръглени петънца, които се разрастват бързо и обхващат целия плод. Върху всички нападнати части, при по-висока влажност се развива изобилен сив плесенов налеп.

Причинител на сивото гниене е гъбата Botrytis cinerea. Гъбата се запазва в широк кръг многогодишни гостоприемници в природни условия, в растителните остатъци и като мицел в почвата. Спорите, които се образуват по заболелите растения се разнасят лесно от въздушните течения и водните капки. За да покълнат те се нуждаят от свободна капка вода, която да се задържи няколко часа върху растителните тъкани. Благоприятни за развитието на болестта са високата атмосферна влажност и температура 20-22 градуса.

Мерки за борба включват поддържане на добър режим на отглеждане на растенията. Правилно регулиране на влажността и температурата. Редовно почистване на оранжериите от растителните остатъци.

При поява на болестта третирайте с разрешените за употреба препарати: ребют ВГ – 150-200 г/дка с работен разтвор 80-120 г/дка. Максимален брой пръскания през вегетацията 3 броя с интервал 15 дни. Първо третиране - след цъфтежа. (карантинен срок за домати 3 дни). Арвак 50ВГ – 150-200 л/дка (карантинен срок за домати 3 дни). Пролектус 50ВГ – 80-120 г/дка с работен разтвор 50-150 л/дка (карантинен срок 1 ден).

Брашнестата мана по доматите отглеждани в оранжерии е рядко срещана болест На полето тя се развива обикновено късно през лятото, при топло и сухо време. Характерен признак на заболяването е появата по горната страна на листата на светлозелени до бледожълтеникави, неясно очертани петна, покрити от долната страна с нежен, трудно забележим, белезникав прашен налеп от спорите на гъбата. Нападнатите тъкани прегарят и некротират. Листата изсъхват.

Причинител на болестта е гъба. Тя се запазва в растителните остатъци от заразени растения.

Борбата с болестта отново започва с унищожаване на растителните остатъци.  При по-силна поява на болеста пръскане със следните  препарати: топаз 100ЕК – 25 мл/дка (карантинен срок за домати 14 дни), цидели топ – 100 мл/дка (карантинен срок за домати 3 дни), ортива топ СК – 100 мл/дка с работен разтвор 50-100 л/дка (максимален брой приложения 1 пръскане. Карантинен срок за домати оранжерийно производство 3 дни, на полето 7 дни). Скор 250СК – 75 мл за 100 л вода (карантинен срок за домати 30 дни); систан  екозом ЕВ – 65-165 мл/дка (карантинен срок за домати 3 дни);  вивандо – 30 мл/дка (карантинен срок 3 дни); домарк 10ЕК – 40-50 мл/дка с работен разтвор 100 л/дка (карантинен срок 7 дни). Максимален брой приложения през вегетацията 2-3 с интервал 8-12 дни.

По доматите отглеждани при оранжерийни условия може да се появи, макар и рядко, опасната бактерийна болест „бактерийно изсъхване”. Причинител на това заболяване е бактерия, която се запазва в семената, в растителните остатъци в почвата и остава жизнена в продължение на 2-3 години. Първоизточник за разпространение на болестта са заразените семена. Младите растения, получени от тях, загиват. По възрастните растения болестта се проявява като системно увяхване и изсъхване на  растенията. Болните растения се развиват лошо и закържевяват. Листата им, започвайки от долу нагоре, постепенно засъхват и опадат. Често в основата на стъблото се появяват въздушни коренчета. По клоните се образуват вдлъбнати, засъхнали части, които се напукват. При разрязване на стъблото и клоните се вижда, че дървесината е силно потъмняла, оцветена ръждивокафяво и некротирала. Бактерията, причинител на болестта прониква и в проводящите тъкани на дървесината. Те се изпълват с бактерии и потъмняват, запушват се и не могат да доставят необходимите хранителни вещества на растенията. Характерна за това заболяване е появата по плодовете на белезникави, закръглени, леко изпъкнали петънца, достигащи 3-4 мм, с тъмен център, наподобяващ птиче око.

Освен със семената, заразяването на доматите може да стане и през ранички, получени при различните манипулации, които се провеждат: прекъсване на коренчетата при разсаждането, раничките получени при кършенето, колтученето, прекопаването, връзването, а също и от насекоми, когато в насаждението е имало болни растения.

Основно при провеждане на борба срещу тази болест е използването на здраво семе, доставено от реномирани семепроизводители, прилагане на необходимите мероприятия за отглеждане на здрав разсад – обеззаразяване на почвата и торопочвената смес, унищожаване на растителните остатъци: обеззаразяване с 1% белина на уреда, с който се правят различните манипулации при отглеждане на доматите, въвеждане на 2-3 годишно сеитбообръщение при площите по които се е появила болестта.

Когато искате да имате здраво семе собствено производство, направете следното: размачканата, неразредена с вода плодова каша се оставя 4-5 дни да ферментира на сенчесто и хладно място (под 22 градуса) като често се разбърква, след което семената се отделят, просушават се и се подготвят. Обеззаразяване може да се направи и чрез накисване в оцетна киселина – 0,6-0,8 % в продължение на 24 часа.

Редовното почистване на оранжериите от растителни остатъци e в основата на борбата с болестите
13309
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Домати, мариновани с босилек
Продукцията е върната на собственика, тече досъдебно производство
Разкриха кражба на 230 кила домати от зеленчукова градина в Кюстендилско
Някои хитринки
Нека дадем ускорение на узряването на доматите
Люта саламурена туршия
Полезни съвети
Причини за неравномерното узряване на доматите
Астуалната статистика показва огромен ръст и при дините
С над 72 процента повече домати и дини са прибрани това лято, спрямо през 2023 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини