Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
24.07.2014 г.

Доматите увяхват, нападнати от бактерия

Агрономство

Доматите бързо вехнат, оплакват се градинари от всички части на страната. На много места в България в момента се наблюдава болестта бактерийно увяхване по доматите. Това заболяване се явява при полско производство на домати, особено когато влажността е по-голяма и температурата на почвата е по-висока. Бактерийното увяхване е болест по растенията, при която причинителят се развива в проводящата система (най-често ксилема). Предизвиква увяхване на отделни органи или на целите растения.
Причинител на заболяването е бактерията Pseudomonas solanasearum, която прониква през рани. Разпада се на раси, които имат различни гостопроемници.
Бактерията атакува растителни видове от над 30 семейства
Развива се при температура между 14 и 41С. Оптималната температура за нейното развитие е около 30 - 35С.
Условията, които наблюдавахме през изтеклия период топло и влажно време, бяха особено подходящи за масовото развитие на това заболяване. В хранителна среда бактерията губи вирулентността си бързо, но в почвата се запазва дълги години. Презимува в болните растения или в растителните остатъци, клубени, семена, диви гостоприемници и в почвата. В растенията прониква чрез водата или през рани по корена или по стъблото, причинени от нематоди, насекоми, заразени ножове при колтучене или рязане на клубени. При гравитачното напояване.
един болен корен от домати може да зарази целия ред
Бактерийното увяхване е много опасна болест за райони с топъл и влажен климат, особено при бедни на азот почви.
В началото нападнатите растения имат хлоротичен вид и личат отдалече. После се наблюдава бързо увяхване - то започва от най-старите листа, които окапват, и накрая цялото растение загива. По стъблата на болните растения се образуват зачатъци (подобни на брадавички) от въздушни корени. При напречен пререз на стъблото или на листната дръжка се вижда силно потъмняла (кафеникава) проводяща система. От нея изтича мътен бактериален ексудат. Плодовете на заразените растения добиват млечно бял цвят и при леко раздрусване на стъблото окапват.
Мерките за борба
За предпазване на доматите от бактериално изсъхване преди всичко трябва да се спазват агротехническите изисквания: сеитбообращение, използване на устойчиви на заболяването сортове домати, обеззаразяване на семената и други.
При поява на болестта трябва незабавно да се унищожат болните доматени растения и да се пръска с медсъдържащи препарати. Може да използвате един от препаратите: бордолезов разтвор - 1%, Купроцин супер М - 0,25%, Шампион ВП - 0,3%, Косайд 101ВП - 0,3%, Фунгуран ОНР50ВП - 0,3%, Купро 50ВП - 0,25%, Меден оксихлорид 50ВП - 0,25% и др.
Пръска се през интервал от 7 дни./fermera.bg

Доматите увяхват, нападнати от бактерия
10422
 

Последни материали
Виж
Пак за 120 000 тона и срокове на доставка през август и септември
Йордания отмени търга за фуражен ечемик и насрочи нов за 23 април
Правят се последните домашни приготовления за Великден
На Велика събота духът на Иисус Христос разкъсва оковите на ада
В птицекомбината в Мизия цените не са променяни от 2 години
Производител не очаква яйцата за Великден да поскъпват
Полезни съвети
Трипс – големи проблеми от малък вредител
Тенденцията към спад на поголовието свива предлагането и вдига цените
Испания увеличи приходите от износа на овце и кози през миналата година
Тунис също проведе успешна процедура за внос при спад на цените
И родната хлебна пшеница е сред вероятните победители на търга в Алжир
Свързани материали
Виж
Спрямо февруари е 0,2%
Годишната инфлация през март пак е 4%, домати и пипер са поскъпнали с над 8 на сто
Актуални данни от МЗХ
През 2024 г. сме произвели 128 хиляди тона домати и само 114 хил. т картофи
Наръчник 2025 г. - обвързана подкрепа зеленчуци
Доказване на продажби и срокове при заявяване на обвързаната подкрепа за зеленчуци
Важни превантивни мерки за растителна защита на културните растения !
Оранжерийната белокрилка е опасен вредител
Рекордна продукция от дини и домати през 2024
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини