Това е едно изключително растение, което впечатлява с променящи баграта си листа. Произхожда от о. Ява, но е пренесено в Западна Европа отдавна и се отглежда предимно от любители на екзотични растения. Познато е под латинското наименование Hemiqraphis alternata. Стъблата са крехки, силно разклоняващи се, пълзящи. Те са богато осеяни с овалноудължени, с назъбена периферия листа – чарът на растенията. Трудно е да се определи баграта им. Може да са сиво-зелени, червени до виолетови. Поради тези качества, растението често бива наричано “червен бръшлян”. Обагрянето на листата зависи основно от това, какво е количеството светлина, което ги огрява. Когато са на сенчесто място, листата са почти лилави, а от долната страна с блестящ сребрист оттенък. Дръжките им стават виненочервени. Ако обаче слънцето ги огрява, листата са метално сиво-лилави.
За да се развива добре, хемиграфисът през зимата изисква в помещенията температурата да е около 18-20С. Влажността на почвената смес трябва винаги да е равномерна. Големи са изискванията и по отношение на въздушната влажност. Най-добре е периодично листата да се пулверизират с мека вода, която е със стайна температура. Ако въздухът е сух растенията страдат, затова наблизо се поставя съд с вода за изпаряване.
През лятото растенията да са на светло, но не слънчево място. Имайте предвид, че не понасят течение. През този сезон растенията се поливат често и по-обилно. Пулверизира се постоянно.
Освен с ефектните си листа, хемиграфисът пленява и с нежните си бели цветове. Най-добре е да се отглежда във висящи кошнички. Подходящ е и за оформяне на висящи прегради. За да са изящни по всяко време, поне веднъж месечно растенията се подхранват с тор.