Експерти от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) са поискали от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) да дадат научно становище за безопасността на влагането на екстракт от гъбата червена мухоморка в състава на хранителните добавки. От центъра обясняват, че не те са компетентният орган за регистрация на лечебните растения. Отговорно за това е Министерството на околната среда и водите, което следи за опазването, събирането и изкупуването на билки.
В приложението към Закона за лечебните растения има списък на лечебните растения, спрямо които се прилагат разпоредбите на закона. В този списък не е включена Червената мухоморка, но той не се счита за регистър на лечебните растения в България, поясняват от ЦОРХВ. И препоръчват на БАБХ да отнесат въпроса си към министерството на здравеопазването, защото то би могло да води регистрацията на Червената мухоморка като лечебно растение.
Кратка справка в учебниците по биология сочи, че червената мухоморка е слабо отровна гъба от рода „Мухоморка”. Често отравянията с нея се бъркат с тези на булката, когато са приети големи количества от нея.