През последните десет години горещите вълни в България тревожно зачестяват, а отговорните институции сякаш закъсняват с предпазните мерки, в резултат на което смъртността, предизвикана от екстремно високите температури у нас е пет пъти по-висока от средната за света. Проучванията са на Министерството на здравеопазването и бяха представени от д-р Зорница Спасова, главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към здравното ведомство, по време на онлайн семинар, даващ отговори на въпроса защо горещите вълни в Европа и в България зачестяват.
Експертите предлагат и у нас спешно да се въведат промени в начина на оповестяване на опасността от големи горещини в страната, както това отдавна се прилага не само в южните ни съседи, но и в Румъния и др. държави. За да предпазят работещите на открито от топлинния стрес, във Франция например, са фиксирани по-ниски температурни прагове за определяне на кодовете за опасност. Тези прагове – жълт, оранжав и червен, се определят от националните институти по метеорология и хидрология, затова и вчера от НИМХ съобщиха, че днес и утре кодът за опасност е червен. Проблемът обаче е, че за разлика от Франция, където 35-градусовите горещини влизат в червения код, у нас той се обявява при температури от 38-39 градуса по Целзий.
Като контрамярка д-р Спасова и нейните колеги съветват българската система за предварително оповестяване на тези температурни прагове да бъде променена като тази във Франция, защото дори при 35 градуса на открито опасността от инсулти и други сърдечни болести за възрастните хора над 65-годишна възраст е много висока.
Другият сериозен проблем е, че нито един българин досега не е получил на мобилния си телефон предупреждение за червения код за високи температури. Докато в съседна Гърция цялото население получава автоматично предизвестие за природни бедствия или стихии, няколко часа преди те да се случат. Иначе родните правителства са отпуснали бюджетни средства за подобна спешна система за предизвестие, но очевидно, някъде по веригата някой не си е свършил работата.
Въз основа на световните прогнози лекарите от здравното министерство предупреждават, че през лятото България все по-често ще попада сред горещи вълни, но към този момент населението ни по никакъв начин не е защитено от тази опасност. Световните анализи сочат, че до 2060 г. горещите вълни ще се увелчат между два и половина и 5 пъти! В същото време дори по света 80% от бедното население няма дастъп до климатици, като спасението остава във вентилаторите.
Стъпвайки върху тези световни проучвания, здравните експерти отправиха днес важни предупреждения към всички нас как да се предпазваме ефективно от топлинния стрес. Освен за възрастните хора излизането на открито в следобедната част от деня – между 11,30 и 18 часа, няма да е препоръчително. Препоръчително е периодично през деня да овлажнявате тялото или главата си, за да неутрализирате ефекта от затоплянето.
Единствените течности, които може да пиете, е студена или топла вода, айрян и студени чайове, но подсладените газирани напитки не се препоръчват. Категорично не трябва да пие алкохол, дори бира, които допълнително затоплят тялото. Кафето и таниновите чайове също трябва да се избягват. Заместете ги със студени билкови отвари!
Ситуацията при горещи вълни е особено опасна за земеделските производители, които въпреки комфортните условия на новата техника, е редно да избягват дейността в най-горещите части от деня. В редица региони от страната работодателите отдавна са направили гъвкаво работното време, така че основната работа на полето да става в ранните сутрешни часове от деня и след 17 часа.