Седмичните фермерски пазари в Лондон, Берлин, Париж, Прага са с дългогодишни традиции, към които потребителите отдавна са привикнали, оценяват ги и редовно ги посещават. У нас на 20 декември биопроизводители и малки фермери от цялата страна за първи път се събраха в центъра на София зад храм паметник „Александър Невски“, където се проведе коледен пазар с богато разнообразие от ръчно произведени сирена, вино, сладка, мед и пресни продукти, оценени по достойноство от клиентите.
Сериозно рамо в организацията дадоха Столичната община, общинското предприятие „Пазари Юг“, Българската асоциация Биопродукти, Националното сдружение на малките семейни ферми и преработватели, Дружеството за защита на птиците и фондация „Биоселена“, които работят по проекта „За Балкана и хората“, и "Хранкооп".
Върху щандовете можеше да се намери продукция на близо 60 стопанства. Само биопроизводителите бяха около 40, съобщи за Синор.БГ Албена Симеонова, председател на асоциация Биопродукти.
Заедно с колегите си Стоилко Апостолов от "Биоселена" и Мъгърдич Хулиян от сдружението на малките семейни ферми Симеонова води преговори с родната администрация за редовно седмично провеждане на фермерски пазари в центъра на София.
"Когато потребителите знаят, че всяка събота могат да намерят пресни моркови, кисело мляко или качествено сирене, произведено от мляко от Балкана, тогава и дребните производители ще имат директен достъп до големия пазар, където могат да намерят добра цена за своята продукция", посочиха експерти.
Колкото до качеството – самите продукти се рекламират с невероятния си вкус, защото по сергиите имаше само естествените продукти без химия, толкова дефицитни при масовата търговия от последните години.
Всеки, опитал примерно вкуса на меда на семейство Попови от Калофер или на сирената на Стоян Пелтешков от Угърчин, или на семейство Кулови от Васил Левски, или на месните продукти на Дивата ферма от Странджа няма как повторно да не се върне към това качество.
Гаранция за вкусовите качества са и самите сертификати за биопродукти, които купувачът веднага може да изиска. И ако се съмнявате за качеството, не го правете - експерти от агенцията по храните минават редовно на проверки из тези пазари, потвръдиха браншовиците.
„Всеки от производителите гради имидж, който е трупан с години и затова сред нас няма да видите фалшификати, каквито са упреците, изразявани от противниците на фермерските пазари“, коментира пред Синор.БГ Стоян Пелтешков.
Заедно със съпругата си той притежава ферма от 350 овце и 15-на крави, но от животновъдството не печели, само от зърнопроизводството. Повечето стопани инвестират в собствено производство, подтиквани от желанието българският потребител да се храни здравословно, с естествени продукти, посочи и Мъгърдич Хулиян от сдружението на малките семейни ферми и преработватели.
Затова и браншовите организации през годините се активизираха в подкрепа на тези стопанства.
Дали фермерският пазар в центъра на София ще стане практика, е въпрос на време. Важното е всеки от нас да се почувства съпричастен с една кауза, която коства трудът и бизнеса на много малки стопани.