Задълбочилата се есенна суша забави след агротехническите срокове, сеитбата на есенните житни култури и протичането на началните фази от вегетацията на засетите, се посочва в последната седмична прогноза на агрометеоролога от Националния институт за метрология и хидрология (НИМХ) Дукена Жолева. В по-голямата част от полските райони отсъства продуктивна влага в 50-сантиметровия почвен слой. Необичайно ниско, под 45% от пределната полска влажност, е нивото влагозапасите в 100-сантиметровия слой в северозападните райони и на много места в Южна България (агростанциите: Кнежа, Бъзовец, Николаево, Сандански, Пловдив, Пазарджик, Сливен). Вследствие на недостига на почвена влага засетите есенни житни култури са неравномерно поникнали.
През повечето дни от следващия 7-дневен период агрометеорологичните условия ще се определят от поднормени средноденонощни температури, близки до биологичния минимум, необходим за вегетацията на пшеницата и ечемика. Очакваните валежи до средата на ноември ще бъдат без стопанско значение – до 5-6 литра на квадратен метър. Недостигът на почвена влага остава ограничаващ фактор за развитието на есенниците и ще постави под въпрос оцеляването на част от покълналите и поникнали житни култури на места в Дунавската равнина и в южните райони на страната.
В средата на ноември при пшеницата ще преобладават фазите поникване (неравномерно) и формиране на 1-2 лист. Изключение ще има на отделни места в североизточните райони (Силистра, Провадия), където в началото на есента паднаха локални валежи със стопанско значение. В тези райони при част от есенните житни култури ще се наблюдава начало на фаза 3-ти лист.
През следващия 7-дневен период условията ще позволяват извършване на фитосанитарни дейности при овощните култури. Средата на ноември е подходящ срок за засаждане на овошки.