Начало » Пазари » Зърно
08.11.2024 г.

Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни

Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни

Износът на мека пшеница от Европейския съюз от началото на селскостопанския сезон 2024-2025 г. (1 юли) до 3 ноември се е сринал с 32% спрямо същия период на миналия сезон до 7,76 млн. тона, сочат данни на Европейската комисия.

Основните клиенти за произведената мека пшеница в ЕС през сезона остават Нигерия с 1,26 млн. тона, или 16,2% от общия износ от държавите-членки, Египет с 691 700 тона, Мароко с 584 600 тона, Великобритания с 540 400 тона и Алжир с 482 200 тона.

Водещ износител на мека пшеница от ЕС през посочения период е Румъния с 2,43 млн. тона, следвана от Латвия с 1,08 млн. тона, Литва с 1,04 млн. тона, Полша със 750 хил. тона и България със 710 хил. тона, докато доскорошни лидери по този показател като Германия и Франция са съответно с 690 хил. и 660 хил. тона. От ЕК обаче уточняват, че данните за износа на мека пшеница от Франция са непълни от началото на 2024 г., за България и Ирландия – от началото на сезон 2023-2024 г., а има и пропуски в данните за Италия през последните 7 седмици. Получаването на необходимите данни е в състояние да свие значително изоставането в износа, както и класацията на износителите по държави.

Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
3989
 

Последни материали
Виж
С почит пред мемориала на загиналите лесовъди започват събитията по повод 100 години Седмица на гората
Вече в 17 области на страната се отглежда тютюн, интересът на фермерите се увеличава
Суроватката изпреварва сухото мляко по доставени количества
Вносът на млечни продукти в Китай расте за четвърти пореден месец
След влизането на страната в ЕС
За 18 години родните кооперативи са намалели с 40%, а ползваната от тях земя – с 35%
Пушена скумрия с кисело мляко
С 13 на сто при сключените договори и с 15 на сто при доставките
Износът на пшеница от САЩ върви изпреварващо спрямо миналия сезон
Свързани материали
Виж
С почит пред мемориала на загиналите лесовъди започват събитията по повод 100 години Седмица на гората
За 51 от 145 проектни предложения по подмярка 4.2 е наличен бюджет за финансиране
Близо 37 млн. лв. директни плащания са разпределени по Кампания 2024 във Велико Търново
Решения на Министерския съвет
Кабинетът одобри промени в Стратегическия план
Срещи с бранша
На 4 април в МЗХ ще се проведе финална среща по „влажните зони“
Подкрепа за Георги Тахов
Земеделски браншовици и организации обещават протести, ако политици спрат Законопроекта за агрохранителната верига
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини