Начало » Важно за фермера » Животновъдство
02.09.2015 г.

От съюза на говедовъдите пишат официално писмо до еврокомисаря Фил Хоугън

Преди Съвета на министрите по земеделие на ЕС

Farmer.bg

С официално писмо до европейските институции ръководството на Националния съюз на говедовъдите в България отправя молба за одобрение на българските искания за подкрепа на млечния сектор, които ще бъдат обсъждани на предстоящото заседание на Съвета на министрите по земеделие от ЕС, което ще се проведе 7 септември. Писмото е адресирано до еврокомисаря по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоугън и до Европейския парламент. Farmer.bg публикува пълния текст на българското искане, представляващо позицията на българските животновъди.

Националния съюз на говедовъдите в България е най-голямата говедовъдна организация в страната и обединява стотици фермери, които произвеждат над 70% от кравето мляко в България. В много кратки срокове успяхме да изградим съвременни ферми, оборудвани с необходимата техника за производството на качествено мляко, отговарящо на европейските изисквания, като използваме съвременни технологии за отглеждане на животните.

Вече имаме ферми, които имат средна продуктивност  от крава над 10 000 кг и много други които произвеждат над 8 000 кг. Това са положителни неща, които нашите фермери постигнаха с много труд, кредити и бързо приобщаване към Европейските изисквания.

За съжаление, успоредно с положителните неща кризата в млечния сектор, която обхвана ЕС и продължава една година, засегна сериозно и България.

Нашите ферми  са пред фалит, а много от колегите се отказват от бизнеса си, развиван с години. Ниските изкупни цени на млякото в момента позволяват да се осигурява изхранването и отглеждането  само на млекодаващите крави.

Останалите животни - младите, тези за угояване, юниците за разплод и сухостойните крави се издържат от фермерите, чрез кредити. Това положение не може да продължава и нашите фермери се обръщат към Вас за оказване помощ.

Проведените разговори с министъра на земеделието и неговите заместници осигуриха частична помощ по програмата де минимис, но тя е крайно недостатъчна, за да съхраним млекопроизводството.

От тази помощ не се възползваха напълно част от средните и големите ферми поради ограничения брой животни до 200 крави като горен допустим праг на подпомагане или вече изчерпан лимит от 15 000 евро за последните 3 години.

Именно тези стопанства обаче допринасят за подобряване качеството и хигиената на млякото в сектора, внасят данъци и са 100% на светло.

Всичко това е на фона на увеличаващите се цени на фуражите, използваната енергия, услугите, работната ръка и други фактори.

Запознати сме с писмото на европейската конфедерация на браншовите съюзи от земеделието Kопa Kоджека, изпратено до ЕК, затова настояваме комисията да направи всичко възможно да подобри нашето положение в спешен порядък.

В противен случай ще фалират стотици ферми. Ясно е, че ще се намали производството на мляко, също ще намалее и производството на месо поради намалелия брой на родените млечни телета. Ще се отвори нова социална дупка в страната и множеството безработни в сектора ще доведат  до допълнителни средства, които правителството трябва да осигури за социални издръжка.

Уважаеми господа,

Благоприятният за изхранването на животните летен период приключва.  Много от нашите фермери не успяха да се възползват от него и да набавят нужните им за зимния период фуражи поради липса на средства. В същото време започва подготовката на почвите, закупуването на семена и торове за следващата стопанска година.

Този процес, в условията на ограничен финансов ресурс, няма как да бъде извършен качествено и в необходимите срокове. Причина за тази ситуация от една страна са ниските изкупни цени на млякото, а от друга неблагоприятните климатични условия.

В България изминалия есенно-зимен период бе съпътстван от необичайно високо количество валежи, което затрудни засяването на есенниците. Много от нашите колеги не успяха да извършат тази операция, като разчитаха да покрият земеделските площи с пролетни култури със слята повърхност. За съжаление пролетта не донесе по-добро време. Почвите бяха преовлажнени през цялата зима и затрудниха всички мероприятия по тяхната обработка.

Това не позволи навременното засяване на необходимите за изхранването на животните фуражни култури, а дори напротив - на много места в страната се наблюдава унищожаване на есенниците.

При тази ситуация стартира летният сезон, който бе съпътстван с липса на валежи и повсеместна суша. Вследствие на изброените климатични аномалии се стигна до ниски добиви на груби фуражи от декар и ръст на цените.

Не сме съгласни с констатациите на някои представители на ЕК, че ниската  цена на млякото, която през последните 12 месеца в България  е 0,27 евро, се компенсира от по-ниските цени на фуражите.

От изложените по-горе аргументи се вижда, че тези твърдения са безпочвени и звучащи като оправдание за политическото решение за налагане на санкции на Русия и ответното руско ембарго, довело до унищожителните последствия за  млекопроизводителите в България. 

Данните от нашите анализатори показват, че в момента фермите  с предадената продукция-мляко и месо успяват да покрият до 75% от направените от тях разходи и при тази ситуация изходът е само един - ликвидиране на фермата.

Към всичко това трябва да добавим  разразилата се миналата година епидемия от «син език» и последиците от нея – аборти при говедата и овцете.

Нашите фермери също могат, както своите колеги от Европа, да обръщат и разбиват камиони и цистерни, да излязат на барикадите, да блокират граници или да влязат в конфликт с право охранителните органи.

Блокирането на вноса на сурово мляко и млечни продукти от държави членки на ЕС и трети страни би позволило реализирането на родната суровина и повишаване на изкупната цена.

И това ще бъде единственият реален изход от създалата се ситуация, в случай, че нашия вик за помощ не бъде чут.

Ние смятаме, че в тези тежки дни за фермерите трябва да им се помогне по цивилизован начин и за това разчитаме на Вас. В тази връзка сме предложили пакет с предложения, които са предоставени на нашите министри, с които да Ви запознаят.

Господин Комисар,

отправяме молба към Вас, нашите справедливи искания за подкрепа да бъдат удовлетворени. Разчитаме на мерките за подкрепа, които ще бъдат оповестени по време на заседанието на министрите на ЕС.

В противен случай Ви уведомяваме, че ще бъдем принудени да защитим своя бизнес и интерси. Протестните действия и гражданското неподчинение, по подобие на нашите европейски колеги, са единствения начин да покажем нашето отчаяние.

От съюза на говедовъдите пишат официално писмо до еврокомисаря Фил Хоугън
14692
 

Последни материали
Виж
МЗХ публикува наредба № 9 за обществено обсъждане
Кои са новите моменти в интервенциите „Биологично растениевъдство“ и Биологично пчеларство“
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 19-25 април 2024 година
Неустойчиво време ще ограничава възможностите за работа на полето
Обзор на Софийска стокова борса за периода 16-19 април 2024 година
Купувачите на маслодаен слънчоглед на борсата вдигнаха оферти с до 40 лева на тон
От 23 до 26 април в Интер експо център
Над 100 изложители ще се представят на ТЕХНОМЕБЕЛ 2024
Практика
Бъдещи лесовъди посетиха разсадника в Локорско
Демонстрация на специализирани трактори и пръскачки за лозя
Kubota Bulgaria в стопанството на винарна Мидалидаре
Свързани материали
Виж
Инициативи
Посетете фермерския пазар на 29 и 30 март в Кърджали
Добруджанският съюз на зърнопроизводителите
Добруджанци организират Деня на полето през май и през юли
Наградите ще бъдат връчени през септември
Грандиозен конкурс за биопродукти - участвайте до 12 май!
Предстоящо
„От фермата до трапезата“ и Зелената сделка са теми на конференция, съпътстваща изложението АГРА 2024
Утре ще се проведе Съвета по земеделие и рибарство на ЕС - вижте темите
Общо събрание
Попълнения в управителния съвет на фермерския съюз
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини