Начало » Новини » Страната

Нов курс за земеделието: Опростени процедури и по-високи плащания

3000 евро за най-малките фермери
Синор.БГ / 11.11.2025 г.
Нов курс за земеделието: Опростени процедури и по-високи плащания

В понеделник преговарящите от Парламента и Съвета се споразумяха да опростят изискванията на общата селскостопанска политика на ЕС.

Временното споразумение, постигнато от членовете на ЕП и датското председателство на Съвета, ще облекчи част от административната и регулаторната тежест за земеделските стопани през настоящия програмен период на общата селскостопанска политика (ОСП).

Екологични изисквания

За да се защити биологичното разнообразие и да се предпазят земеделските стопани от скъпоструващото и отнемащо време оран на земята на всеки пет до седем години, за да поддържат земята си обработваема, членовете на ЕП постигнаха споразумение, че земята, считана за обработваема на 1 януари 2026 г., може да запази този статут, дори ако не е била орана, обработена или засята отново.

Членовете на ЕП се съгласиха със Съвета, че земеделските стопани, сертифицирани като биологични, ще се считат за автоматично отговарящи на няколко изисквания за поддържане на земята в добро селскостопанско и екологично състояние (ДЗЕС) за онези части от техните стопанства, които са биологични и в процес на преход към биологично производство. Държавите членки ще имат право да ограничат това опростяване, в случай че контролът би създал голяма административна тежест.

Проверки на място

Членовете на ЕП успешно защитиха предложения от Комисията принцип „един път“, съгласно който земеделските стопани не трябва да преминават повече от една официална проверка на място през дадена година.

Малки стопанства

Преговарящите от Парламента настояха също така таваните за подпомагане на малките земеделски стопани да бъдат повишени до годишно плащане в размер до 3 000 евро (вместо предложените от Комисията 2 500 евро) и ново еднократно плащане за развитие на бизнеса в размер до 75 000 евро (вместо предложените 50 000 евро).

Предварителното споразумение трябва да бъде одобрено от Съвета и Парламента, преди реформата да влезе в сила.

Нов курс за земеделието: Опростени процедури и по-високи плащания
5262
 

Последни материали
Виж
Принципал® Голд – Модерен контрол на житни и широколистни плевели в царевица
Дания е отличник при общия брой, Ирландия – при свинете-майки
Поголовието от свине в ЕС намалява при слаб ръст на женските за разплод
С рекордни месечни количества за Йордания и сезонен връх за Турция
Украйна вдигна почти двойно износа на сълночгледово масло за Близкия изток
БАК отпразнува 3 години от обединението
Министър и бранш сближиха позиции по преговорите за бъдещата ОСП
Земеделският министър Иван Христанов
МВР разследва стократно оскъпяване при ремонт на напоителните канали
Хлябът и месото няма да поскъпнат
Гюров: Бензиностанциите поемат за своя сметка част от цените на едро
Свързани материали
Виж
БАК отпразнува 3 години от обединението
Министър и бранш сближиха позиции по преговорите за бъдещата ОСП
Срещи с бранша
Браншови съюз предлага решения за напояването и незаконния внос на храни
Не са удържани по 1,5% от директните плащания
Земеделците без фонд за риск тази година – причината е в променен закон
На 23 февруари в Брюксел
ОСП отново е на дневен ред в предстоящото заседание на Съветът на ЕС
Мобилизацията на фермерите за протеста в Страсбург продължава
Брюксел
Първата за годината среща на земеделските министри в ЕС - без решения за фермерите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини