Всеки градинар знае от собствен опит каква напаст е колорадският бръмбар. Измислени са стотици начини за борба с него, дори е изобретено сакче за събиране на бръмбарите директно от листната маса на картофите. Въпреки това, ако се разсеем дори за малко, вредителят без излишна скромност се нахвърля да унищожи реколтата от картофи, патладжани, а понякога напада доматите и чушките. Колорадският бръмбар е най-опасен заради ненаситността и плодовитостта си, констатират от руското електронно издание „Стопанство”.
Всяка женска може да снесе до 600 яйца, а въпреки завидния си апетит бръмбарът е в състояние да издържи двумесечно гладуване. Ако го хвърлите във водата, няма да се удави и за 10 дни. Дори замръзнал издържа 2 дни. Затова пълното му унищожаване е невъзможно, но ограничаване на броя му до безопасно ниво в градината е напълно възможно, твърдят експерти. И понеже вредителят бързо свиква с използваните техники, борбата с него трябва да е комплексна.
За никого не е тайна, че колорадският бръмбар поразява слабите растения, затова ако бъдат засадени качествени, здрави грудки, щетите от него ще намалеят. Разрохкването на почвата между редовете пък води до поражения при превръщащите се в какавиди личинки и до гибелта им. Същото се случва и при есенното прекопаване на междуредията.
За прочистването на градината от колорадския бръмбар много помага и поставянето на парчета картофи, накиснати в „Конфидор” или „Актара”, преди появата на картофените кълнове. Гладните бръмбари се събират върху примамката и бързо загиват. Същите примамки могат се поставят и след прибирането на реколтата. От изданието съветват тогава градината да бъде обработена с кокоши тор, което ще доведе до силно намаляване на броя на бръмбарите през следващата година.
В борбата с вредителя помага високото загърляне на картофите в ранна пролет, когато зеленината се засипва със земя заедно с яйцата му. В този случай бръмбарите се появяват с 2-3 седмици по-късно от обичайното и стъблата и листата успяват да укрепнат. Тогава ще бъде достатъчно едно пръскане срещу вредителите, за да остане зеленината чиста до прибирането на реколтата.
Веднага след появяването на картофените кълнове трябва да ги оглеждаме всеки ден. В момента, в който се появят яйцата на колорадския бръмбар, напръскайте растенията с „Моспилан”, „Банкол”, „Актара”, „Конфидор”, „Алатара”, „Зубр” или „Танрег”. Обработката трябва да бъде повторена след 2-3 седмици. А за да се справите едновременно и с болестите по картофите, добавете в разтвора „Купролюкс”, „Ордан”, „Акробат”, „Ридомил” или други фунгициди. Най-добрият момент за използване на препаратите е появата на личинките. Границата, която не трябва да бъде преминавана, са 20 личинки на картофено гнездо или наличието на личинки при 20% от гнездата. От изданието препоръчват още всеки от изброените в материала препарати да не се използва повече от 2 пъти на сезон.
Колорадският бръмбар реагира силно на миризми, затова ако около участъка с картофите засадите невен, копър или чесън, в междуредията разпръснете люспи от кромид, той ще се отправи към друга градина.
Бръмбарите не ядат мръсна зеленина, затова някои градинари я посипват с пепел или просто с почва, а други пръскат стъблата и листата с царевично брашно, тъй като то бухва в стомаха на вредителя и води до гибелта му. При пръскането на стъблата и листата на картофите с разтвор от пепел се използват на всеки 2 литра пепел още 10 литра вода и 40 грама сапун. Един литър от разтвора се разрежда в 9 литра вода и тогава се пръскат растенията.