Всички растения, особено ако се отглеждат монокултурно, изтощават почвата, което налага да се обогатява периодично. Могат да се използват органични и минерални торове, както и да се засяват сидерати. Тагетисът, известен още като турта или тагетес, е популярно растение в градинския свят поради своята непретенциозност и красиви съцветия. Наричат го „златоглава стража“, защото осигурява храна и защита както за растенията, така и за почвата.
Това цвете е отличен естествен инсектицид, фунгицид и хербицид. Неговите ценни свойства са много ценни за биологичното земеделие. Тези растения обогатяват почвата, предпазвайки я от паразитиращи организми и гъбички.
Тагетисът съдържа биологично активни вещества, фитонциди, микро- и макроелементи.
Корените съдържат тиофен, който има пагубен ефект върху плевелите, включително пирея. Фитонцидите, отделяни от тагетиса, предпазват растенията от гниене и гъбични инфекции. Проучванията потвърждават, че екстрактът от цветовете убива стафилококите и гъбичките от вида Candida.
През есента растенията могат да бъдат нарязани и вградени в почвата. До пролетта те ще се разложат, отделяйки в земята азот и други хранителни вещества. В допълнение, тагетисът ще защити корените на растенията от бръмбари и ларви, ще дезинфекцира почвата, предотвратявайки презимуването на колорадския бръмбар и дори ще ги избави от пагубното действие на телените червеи.
Тагетисите могат да се засаждат между картофите или по периметъра на участъка, в оранжериите с домати, пипер и патладжан. Много вредители, включително колорадският бръмбар, не понасят острата миризма на цветето.
Листните въшки, белокрилките, зелевите мухи и техните ларви, хоботниците и нематодите не харесват миризмата на тагетисите. Това означава, близостта до тези цветя на ягоди, малини, зеле и много други култури, нападани от тези вредители, ще бъде от полза за тях.
Тагетисите, засадени в близост до лук и зеле, дезориентират зелевата пеперуда, нощенката и луковата муха. Те защитават ягодоплодните храсти и от листни въшки.
Растенията могат да се използват като мулч и за приготвяне на течен тор. Те се нарязват, заливат се с вода и се оставят на тъмно и топло място за две седмици. Инфузията се разрежда с вода 1 към 9, а растителните остатъци могат да се ползват повторно.
Важно е да знаем, че тагетосите потискат развитието на някои растения. Не трябва да се засаждат до фасул, грах, соя и други бобови култури.
Други приложения на тагетисите:
– изсушените растения предпазват от молци;
– димът от изгарянето на сухите цветове отблъсква комарите;
– добавяне на сухи цветове към храната на птиците прави жълтъците оранжеви;
– приложение в народната медицина - със запарката от цветовете може да правите инхалации при силна хрема.