Начало » Новини » Страната
18.06.2015 г.

Семейна ферма в Карловския Подбалкан се отваря за ценителите на сирене и мляко от редки български породи

Директни продажби

Снимка: Биоселена

От 19 юни семейната ферма „Под Балкана“, която се намира в карловското село Васил Левски, отваря врати за посетители. Стопанството ще разполага с демонстрационен център за преработка на мляко и директни продажби на млечни продукти от редки български породи. Посетителите на място ще може да видят как се сири сирене и кваси мляко по традиционна българска технология, да опитат и да си купят от тези вкусни продукти пряко от производителя, да научат как се гледат свободно в природата редки български породи животни. Предвиждат се обучения и практически занимания по преработка и директни продажби от фермата.

На откриването се очаква посланикът на Конфедерация Швейцария  Денис Кнобел.

Самият демонстрационен център се финансира по българско-швейцарския проект „За Балкана и хората“, с експертната подкрепа на Фондацията за биологично земеделие „Биоселена“.

Семейната ферма на Никола и Таня Кулови произвежда биволско и овче кисело мляко и сирене от редките породи български животни Каракачанска овца и биволи Българска Мурра.

Животните се отглеждат чрез целогодишно природосъобразно пашуване в Стара планина. Уникалният вкус на млечните продукти се дължи на съчетанието от порода, почви, въздух, свободно пасищно отглеждане в Национален парк „Централен Балкан” и на традиционната рецепта на производство и зреене.  

От март 2015 г. фермата е регистрирана по Наредба 26 на Министерството на земеделието и храните за директни продажби. Кулови продават продуктите си на новооткрития в София фермерски пазар, на изложения и фестивали, както и на местни ресторанти и къщи за гости.

„Под Балкана“ е сред първите ферми в България, които продават продуктите си пряко на потребителите от мобилна хладилна витрина, купена по проекта. Фермата им е първата по проекта „За Балкана и хората“, в която се открива Демонстрационен център.

„Вече можем да покажем нагледно, че успешен бизнес може да се прави и в защитени територии, а добре опазената природа носи честни приходи на местните хора и ползи за всички ни“, посочи Стоилко Апостолов, координатор на „За Балкана и хората“ и управител на „Биоселена“.

„Все повече качествени автентични млечни продукти, съхранили българския вкус и произведени по традиционна технология,  достигат пряко до потребителите и носят добри доходи на малките производители и семейните ферми в районите от Натура 2000 в Западен и Централен Балкан.

Целта е създаването на по-добра среда за развитие на фермерите и местните бизнеси, така че екологичните им продукти и услуги да получат по-висока цена чрез подобрено качество и маркетинг, а приходите им да нараснат с поне 15 %“.

„За Балкана и хората“

Проектът „За Балкана и хората“ е финансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество чрез Фонда за реформи, свързани с участието на гражданското общество. Общата му стойност е 4 790 000 швейцарски франка, от които 590 000 швейцарски франка е съфинансирането от българските партньори.

Партньори са Министерството на земеделието и храните,  пет български и четири швейцарски неправителствени организации. Районът на проекта включва девет Натура 2000 зони в Западна и Централна Стара планина.

В резултат на проекта в България вече действат първите схеми на плащания за екосистемни услуги чрез създаване на реални механизми за устойчиво ползване на ресурсите в защитените територии. С експертна и техническа помощ се подпомага и насърчава преработката и директната продажба на фермерски храни. Обучени са 230 държавни служители, 400 фермери, 1500 студенти и представители на неправителствения сектор. Информационната система за местните породи дава възможност за по-рентабилно управление на средствата за опазването на редки породи. Работи се за управлението и устойчивото ползване на високопланинските пасища. Финансирани са пет бизнеса, чиято дейност подпомага биоразнообразието.

Проектът търси обществена подкрепа за устойчивото и справедливо използване на природните ресурси, подпомагайки Коалиция „За да остане природа в България“ и работейки за обучението на бъдещите лидери в опазването на природата. 

Семейна ферма в Карловския Подбалкан се отваря за ценителите на сирене и мляко от редки български породи
17916
 

Последни материали
Виж
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Свързани материали
Виж
Цял ден дегустации на фермерския фестивал пред министерството
Проектът За Балкана и хората
С инвестиции от Швейцария овцефермата на Стоянови стигна от Петрохан до пазара в София
Швейцарският опит даде старт за нов бизнес на 40 малки ферми от Балкана
С форум за чистата храна се закрива българо-швейцарският проект „За Балкана и хората“
На 5 юли в София ще се проведе НАТУРА фест
Предстоящо
Храни от Балкана ще бъдат представени на АГРА 2017 в Пловдив
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини