Начало » Новини » Страната
27.05.2015 г.

България се включва в световната инициатива за зелени градове

Кампании

Снимки: Архив

България ще бъде най-новият член на световната инициатива „Зелен град“, чиято идея е институциите, общините, бизнесът, неправителствените организации и гражданите да работят за подобряване на градската среда и нейното озеленяване. На 29 май в София ще бъде обявена платформата „Зеленият град – България“. Конференцията „Зеленият град – въображаем и реален“ ще бъде открита от посланика на Холандия България Том ван Оорсхот, заместник-министрите на околната среда и водите и регионалното развитие и благоустройството Бойко Малинов и Деница Николова, ръководителя на представителството на Европейската комисия в София Огнян Златев и Елица Николова, както и на секретаря по икономика, регионално развитие и инфраструктура на президентството.

Съюзът на ландшафтните архитекти и Асоциацията на производителите на декоративни растения, които инициират създаването в България на платформата „Зеленият град“, ще обявят и основмните приоритети, които включват кампании  за намаляване на праховото и шумовото замърсяване в българските градове, изграждането на повече зелени покриви, зелени стени и зелени училищни дворове, регулативни промени, които биха спомогнали тези амбиции да се осъществят по-бързо.

Платформата е отворена за членство. Двама холандски експерти Леон Смет от Anthos, холандската Кралска търговска асоциация за декоративни растения  и Берт Грифиун, експерт по озеленяване, ще представят тяхната платформа De Groene Stad и ще споделят практически опит за реализирането на зеления град.

Конференцията е съпътствана от две събития: Фестивал на зелените идеи 2015 и изложба „Зеленият град“.

Инициативата „Зелен град“ възниква през 2002 година по време на Флориада, световен фестивал на цветята, който се организира веднъж на десет години в Холандия.

За дванадесетте години на своето съществуване концепцията е възприета в много страни в Европа и света като Германия, Франция, Великобритания, Китай, Сингапур, Канада, Италия, Испания, Унгария, където „зеленото“ трайно навлиза в дневния ред на властите, бизнеса и обществото.

Холандия продължава да има водеща роля в „Зелен град“, залагайки на обществен диалог, научен подход и целеви финансови инструменти. Съчетан с насърчаването на електрическия транспорт и възобновяемите източници на енергия, „Зеленият град“ води до забележителни резултати.

Философията „Зелен град“ има няколко измерения, преплетени в цялостна визия за града: икономика, здраве, чистота, уют и наслада от средата, в която хората живеят и работят. Имотите в „зелените” райони са по-скъпи и привлекателни за хората в сравнение със сивите квартали. Зелените покриви и стени намаляват разходите за отопление през зимата и за климатици през лятото, спомагат за намаляването на рисковете от наводнения в градовете. Зеленината се бори успешно и със замърсяването на въздуха. Дървета, храсти, цветя и дори мъхът помагат за пречистването на фините прахови частици, които са основният източник на замърсяването на въздуха в много европейски български градове. Пациентите се възстановяват по-бързо, ако гледката от прозореца им е зелена, жителите на зелените квартали боледуват по-рядко. В паркове и градинки хората общуват по-често и се сближават по-лесно. Концепцията за „зелен град“ се основава на разбирането, че това не е лукс, а печеливша инвестиция. 

България се включва в световната инициатива за зелени градове
5596
 

Последни материали
Виж
Ще се представят над 100 производители
Безплатни 100 000 фиданки ще раздадат на фестивала „Семе българско”
Защо цветовете на разсада падат след засаждане на постоянно място?
Фермерите настояват за промени в Закона за застраховането
Градушка унищожи лозя и рози в село Баня, застраховките важат от първи май
Европейска асоциация за вълна
Бъдещи разговори в МЗХ
Отрязаните от украинската помощ производители на овес, ръж и тритикале очакват обезщетения
Румъния: Държавен служител е заподозрян в земеделска измама на стойност 561 000 евро
Свързани материали
Виж
Можем да използваме канелата не само в кухнята, но и в градината
Започна изложението за плодове и зеленчуци „Фрескон“ в Солун
Бор за листно и кореново подхранване
План
От „Български пипер“ планират да произведат 72 хиляди тона зеленчуци и плодове през 2024 г.
Предстоящо
Бъдещето на консервната индустрия ще се дискутира на 4 април в Старосел
МЗХ очаква предложения от сектора във връзка с предстоящи промени в Наредба № 10
Консултативният съвет за плодове и зеленчуци обсъди мерки за подобряване на конкурентоспособността
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини