Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
16.04.2003 г.

Присаждане и вкореняване на лозови пръчки

За да си присадим вкоренени лозови пръчки, са необходими подложкови резници, получени от американски лози - сортовете Монтикола, Кобер 5ББ, Шасла 41 и други. Тези лози се отглеждат в маточници. През октомври или февруари-март пръчките се отрязват и накратяват на подложкови резници с дължина 38-40 см. Превързват се на снопчета и се съхраняват във влажен пясък. Събират се пръчки и от сорта, който ще се присажда.

Присаждането се извършва в края на март до 20-25. Подложковите резници се накисват за три денонощия в чиста вода и след това се подсушават. Изрязват се пъпките и долният край на резника се съкращава до самия възел. Клемите се измиват от пясъка и се нарязват на къси резници с по една пъпка. Над нея се оставят половината от междувъзлието, а под нея цялото межцувъзлие. Присаждането се извършва с острножче по метода на английската копулация с направа на езиче. За присаждане на големи количества, може да ползвате машини за присаждане, които правят отрезите във формата на гръцката буква омега и след това да ги сглобите.

При английско присаждане отрезите се правят наклонено с дължина 1.5-2 см върху подложковия резник на горния край на вдпъбната страна, която е над пъпката на разстояние 32-34 см. Върху калема отрезът се прави на долното междувъзлие под самата пъпка. Върху тези отрези се зарязва езиче, посредством което подложката и калемът се съединяват. След присаждането се нареждат в щайги или сандъци - ред пръчки, ред нав фиг.1лажнени дървени стърготини и стените също се изолират с 6-7 см пласт. Така заредени се поставят в топли стаи с температура 22-24 градуса. В продължение на 18-20 дни пъпките започват да се развиват, а в мястото на присаждането и на отрезите се развива калус (бяла ивица от клетки). Този процес се нарича стратификация.

Мястото за вкореняване предварително е изорано на дълбочина 60-70 см, после прекопано и заравнено. Сега маркирайте редове на разстояние 1.20 -1.30 м един от друг. Изкопайте ямка 15/15 см и добре я разрохкайте, за да набучите в нея стратифицирания резник. Половината се засажда в земята, а останалата половина е над повърхността й на разстояние 6-8 см един от друг. Ако е сухо, извършвате слабо поливане. Запълвате с почва и притъпквате. Тази част от резника , която е над земята, се заравя много внимателно с рохкава почва. Внимавайте калемите да не паднат, защото още не са здраво споени към подложката. Над върха на калемите се поставя 4-5 см рохкава почва и се оформят браздите за поливане на вкоренилището. Ако присадените резници са малко, изкопавате в дворната градина канавки и ги засаждате. За да избегнете заравянето, може да потопите тази част в парафин, който можете да закупите от селскостопанските магазини.
 

Грижи за засадените присадени пръчки
При проливен дъжд горната им част може да се открие. Това се следи и отново се заравя. Една седмица след вкореняването им се полива с малко вода. Поддържа се влажна, чиста от бурени и рохкава. След развитие на леторастмте се пръска с растително защитни препарати против мана. 

Присаждане и вкореняване на лозови пръчки
117816
 

Последни материали
Виж
Създава се Институт за иновационни технологии за растително и почвено здраве
Още 200 милиона трябва да осигури държават
Преструктурираха средства на ДФЗ за изплащане на украинската помощ
Цената на едро е добра
В Сливен вече берат череши
Аржентинските фермери настояват за отмяна на експортното мито върху износа на пшеница
Снегът изпочупи младите ластари на малините
Ниските температури нанесоха значителни щети на овошките в Сърбия
Специализирана в търговия с цитрусови и костилкови плодове
Испанска компания залага на производството на ягодови култури в Румъния
Свързани материали
Виж
Присадката и подложката са в покой
Зимното присаждане на овошките има редица предимства
Подложката и присадката взаимодействат помежду си
Правила на зимното присаждане
Сега е времето да изберете сортовете за овощната градина и лозето
Сортът е важен, подложката също!
Заразяването на почвите със заболяването е познато като турски синдром
Фузариумът кара производителите на дини в Украйна да ги присаждат на тикви
За добрия резултат от присаждането много допринасят последващите грижи за дръвчетата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини