Лукът за глави може да се огледа и чрез пряка сеитба на семената, за която цел има подходящи сортове и надеждни технологии. Най-разпространеният начин в малкото стопанство е отглеждането му чрез произведени предната година дребни луковички, известни като арпаджик. Арпаджикът за добив на глави се засажда още в ранна пролет. Той развива слаба коренова система и трябва да хване, както се казва, пролетната влага.
През втората половина от вегетацията му, когато оформи главите, нуждата от вода почти отпада. Тогава дъждовете или напояването се отразяват неблагоприятно на качеството и съхраняемостта, появява се така нареченото шийно гниене. Навреме засаден лукът минава и без напояване. Ето един добър начин за засаждане на арпаджик в дворното стопанство: Приготвяте произволно дълга леха и широка толкова, колкото ще ви е удобна за робата.
Ако мястото не е торено, може да разпръснете малко амониева селитра - 1,5-2 г на квадратен метър, като накопавате плитко лехата. Мястото маркирате през 15-20 см и оформяте браздички, дълбоки 3-4 сантиметра.За засаждане се изплават луковички с диаметър 10-15 милиметра. Когато са толкова дребни, ще са ви необходими около 800 г арпаджик за 10 кв. метра. Ако са по-едри, отива повече. Луковичките засаждайте чрез леко притискане на разстояние 8-10 см една от друга. След това ги засипете с изровената пръст. Това може да стане като с пръстта от всяка следваща браздичка засипвате предната.