Морковите са сред най-обичаните кореноплодни зеленчуци. В градинарството са разпространени различни сортове с френски, холандски или английски произход. Всички са с оранжево-червени кореноплоди, които се различават главно по форма, скорозрялост, съхраняемост и т.н. Когато си купите пликче със семе от моркови и погледне за срока на сеитба ще видите, че той е доста дълъг. Това е така, защото морковите се засяват на три пъти през годината. В зависимост от това през кое време искате да имате готови моркови трябва да определите и времето на сеитба.
Ранните пролетни посеви се извършват рано напролет, щом като е възможно да се работи в градината (от 20 февруари до края на март).Преди да престъпите към сеитбата обърнете внимание на избора на място. Най-подходяща за отглеждане на моркова е леката глинесто-песъчлива почва с добър въздушен режим. Не понася високата почвена киселинност и торене с пресен оборски тор. Желателно е почвата да не образува почвена кора.
Засяването извършвате ръчно, разпръснато на фитарии, или редово, като разстоянието между редовете е 20-30 см. За 10 кв. м са нужни 6 г семе. При разпръсната сеитба семената посипвате с пресята торо-почвена смеска и леко притъпквате. Ако почвата е тежка не трябва да притъпквате, защото и без това бавно поникващите семена не могат да я пробият.
Първата грижа след поникването е плевенето. Бавното поникване на семената дава възможност на по-бързо развиващите се бурени да вземат предимство. При разпръснатия посев плевите, когато се покажат младите листенца на морковите, а при редова сеитба се пристъпва към повърхностно копане за унищожаване на бурени. Това става около един месец след сеитбата. Морковите се отглеждат при поливни условия. При липса на валежи поливайте редовно и водете борба с болестите и неприятелите.