Начало » Хоби земеделие » Малката градина
04.03.2021 г.

Време е за сеене на спанак

Време е за сеене на спанак

Спанакът е бързорастяща и студоустойчива култура и за ранно полско производство се сее в началото на октомври, за да могат да се вкоренят добре растенията. Ако сме пропуснали тези срокове и засеем сега – ще стане малко по-късно. За есенната сеитба е важно мястото да бъде добре огрявано от слънцето и защитено от силни ветрове.

Тайни на покълването на семената

Пролетната сеитба може да се осъществи при първа възможност за работа на открито – февруари и март. Ако искаме да имаме по-продължително време от прекрасния зеленчук, можем да досяваме през 10-14 дни за 3-4 седмици, а за есенното производство се възобновява в края на лятото, когато средната дневна температура спадне до 20 градуса.

Спанакът е много необходим зеленчук за пролетната трапеза. Съдържащите се в него важни минерали (натрий, калций, калий, магнезий), витамини (В1, В2, РР, С, К, Е и D), захари, протеини, мазнини, органични киселини (ябълчна, лимонена и оксалова) го правят много ценен.

Икономическата стойност на спанака също е важна – краткият вегетационен период и високата студоустойчивост го превръщат в една от ценните зеленчукови култури.

Условия за растеж и развитие

Високи добиви са възможни само при създаване на необходимите условия за растеж и развитие – топлина, влажност, светлина и не на последно място количеството на хранителните вещества.

За поникване на семената са нужни 4-5 градуса по Целзий. Пониците се запазват до минус 6-8 градуса, а добре вкоренилите се растения във фаза на розетка с 3-4 листа издържат до минус 15-20 градуса. При наличие на сняг няма опасност от измръзване. Оптималните температури за развитие са 15-18 градуса. В условията на високи температури, особено ако са комбинирани с недостатъчна влага, добивите от спанак намаляват и качеството се влошава. Липсата на влага предизвиква преждевременен растеж и ранно стрелкуване, но излишната също е неблагоприятна. Оптималната влажност трябва да бъде 50-65% от общата влагоемкост на почвата. Той понася засенчване, но количеството на аскорбиновата киселина драстично намалява.

Спанакът е непретенциозен към ниските температури, но много взисквателен към плодородието на почвата и нейната структура. Реагира положително на внасянето на органични и минерални торове.

Добри предшественици са фасул, домати, пипер, картофи, защото тогава спанакът ще се възползва от тяхното торене с малка добавка на азот и фосфор. Ако не са подхранвани с органични торове предшествениците, тогава е добре да внесат по 3,5-4 кг добре угнил оборски тор или компост на 1 кв м.

Спанакът се засява в браздички на разстояние 12-15 см една от друга и плитчина 3-4 см, с интервал 0,5 см. За 1 квадратен метър са необходими 1,5-2,5 г семена за нормална гъстота. При редова сеитба се зариват с гребло. Кълновете се появяват 7-14 дни след засяване, а прореждане се извършва възможно най-рано – при достигане на височина 1,5-2 см, оставяйки растояние между растенията 5-7 см. След разрастване на спанака, когато растенията започнат да се притискат едно към друго, добре е да се направи второ прореждане, като отстраните вече могат да се използват.

Спанакът е готов за беритба обикновено 6-8 седмици след покълване – това зависи от сорта.

Сортове спанак

Пазарът предлага различни сортове спанак, които се различават по големина и положение на розетката, по вида на листната петура (гладка или набръчкана), по вида на семената (гладки или бодливи). Подходящи за нашите условия са сортовете с бърз темп на развитие и по-висока студоустойчивост.

Едър зимен е български ранен сорт с голяма розетка и едри листа. Подходящ е за есенно и ранно пролетно отглеждане, но стрелкува рано и не е устойчив на мана.

Матадор е високодобивен и късно стрелкуващ холандски сорт. Образува големи и леко повдигнати розетки, има висока зимоустойчивост, но нараства бавно след зимуване.

Матадор 15/29 е много ранен сорт, който се развива за около месец след поникване, има висока зимоустойчивост, но е чувствителен на мана. Сортът е високодобивен с едра розетка и големи, овални и почти гладки листа.

Хемус е зимоустойчив, ранен и високодобивен сорт. Стрелкува късно и това дава възможност да се прибира по-продължително време.

Спокейн Р1, Спейс Р1 и Спинакер Р1 са хибридни сортове, които са устойчиви на мана и загниване. Отличават се с едра листна маса и са подходящи за механизирано отглеждане.

Време е за сеене на спанак
62455
 

Последни материали
Виж
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Първата по рода си среща за млади фермери в България
Чрез иновации БАСФ планира до 2030 г. дигитализация върху 4 млрд. декара и 30% спад на вредните емисии
Йордания пак отмени търга за внос на хлебна пшеница
Алжир е закупил малка част от планираните количества фуражна царевица
Правителството одобри промени в данъчните закони за 2025 г.
До 2030 г. корпоративният данък при de minimis ще продължи да бъде преотстъпван
Закон за храните
МС одобри промени за уреждане на продажбите на минерални води
Звено за анализи
В Пловдив ще отрият Институт за системни иновации в храните и виното
Свързани материали
Виж
Палак чавал (Индия)
Йордан Чергаров - един от изложителите на АГРА 2022
Модерно мислещите земеделци печелят с качество
Спанак за късна пролет се сее през октомври
За работливите
Какви зеленчуци можете да засеете през август
Как да се избавите от нитратите в спанака
Ако есента сте пропуснали сега сложете спанака
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини