Зимата още не е показала пълната си сила, но градинарите вече предвкусват пролетните дейности, подготвяйки се за засаждането, като грижливо сортират пакетчетата с безценните семена. А като ги засадят в предварително подготвените контейнери, сърцето им се разтуптява още при едва пробилите през почвата младоци. Още няколко дни – и кафявата почва едва се вижда през нежните светлозелени кълнове.
Но за да не отиде трудът Ви напразно и за да могат семената наистина да поникнат бързо и едновременно, трябва да ги подготвите, подлагайки ги на специална обработка, препоръчват от електронното издание „Стопанство”. Като обработите семената преди засаждането им не само ще подобрите поникването, но и ще ги защитите от болести, ще подобрите устойчивостта им към неблагоприятни природни условия и ще подсилите имунитета им.
Как и защо се проверяват семената
Целта на проверката е да откриете некачествените и мъртвите семена, от които няма да дочакате кълнове. Процедурата се извършва със солен разтвор. За целта разтворете в литър вода 30-50 грама готварска сол, пуснете семената в разтвора, разбъркайте ги като захар в чая и ги оставете за 5 до 7 минути. За това време качествените и тежки семена ще паднат на дъното, а малките и празни ще изплуват. Можете смело да ги изхвърлите, а добрите семена изплакнете с вода и ги сложете върху вестник да изсъхнат. От изданието подчертават, че по този начин могат да бъдат проверени семената от домати, чушки и патладжани.
Обеззаразяване на семената
Начинът на обеззаразяване е различен при отделните култури, които ще отглеждате. Семената от зеле и моркови например трябва да бъдат пуснати за 15 минути в топла вода (40-50 градуса по Целзий), след това за минута в студена вода, а после трябва да бъдат изсушени.
Семената от домати, патладжани, краставици и чушки се обеззаразяват в гъст разтвор на калиев перманганат (грам калиев перманганат на чаша вода). Семената от домати се потапят в него за 20 минути, от краставиците – за 5-10 минути, а от патладжани и чушки – за половин час. След като обеззаразите семената, измийте ги с течаща вода и ги сушете на стайна температура.
При семената от целина обаче процедурата и различна. Те трябва да бъдат залети с топла вода (40 градуса по Целзий) и да престоят в термос 2-3 дена. След това ги измийте със студена вода и ги подсушете добре.