Семената на морковите прорастват много бавно, затова може да се засеят още през есента – със сигурност няма да се покажат, преди да сме забравили за снега, убедена е читателката на електронното издание „Стопанство” Евгения Водоносова. Заради бавното си поникване обаче морковите имат един голям недостатък: бурените не ги чакат да си покажат носа, а бързо заемат своето място под слънцето. При това особено силно затрудняват разреждането на покълналите растения.
Водоносова обаче споделя своята тайна за засаждането на семената от моркови. Тъй като са дребни и няма начин да бъдат засадени нормално, тя прави следното: сварява гъст чай от лайка, изчаква го да поизстине и залива семената с топлия разтвор за една нощ. На сутринта прецежда сместа и разхвърля семената върху суха кърпа, за да отнеме влагата. След това смесва семената с шепа или две пясък и ги сади по обичайния начин. Става така, че семената, размесени с пясъка, се насяват през по-големи разстояния, отколкото при обичайното засяване, съответно се икономисва от семена и труд, тъй като не е необходимо да бъдат разреждани.
Водоносова прилага още един прост способ: пресипва семената в найлонов чувал, смесва ги с влажен пясък и ги оставя, докато покълнат. След това внимателно ги полага заедно с пясъка във влажни лехи.
Тези два варианта са подходящи само за засаждане през пролетта, докато през есента семената се полагат в почвата сухи, без топлинна обработка и стимулатори.