Начало » Новини » Интервю
13.05.2022 г.

„Ще стане като в Добруджа, ако не завали до дни”, опасяват се в Северозападна България

Огромен проблем със сушата
„Ще стане като в Добруджа, ако не завали до дни”, опасяват се в Северозападна България

Усукването на флаговия лист на пшениците Снимка: sinor.bg

Безводието тази година ще се окаже най-големият бич не само за земеделците в Западна Европа и Индия, но и за зърнопроизводителите в Северозападна България, които след сухата зима имат силни притеснения за пшеничената реколта. „Ако до една седмица не паднат дъждове с икономическо значение, ще последваме срива в реколтата на колегите от Добруджа, на който бяхме свидетели през лятото на 2020 г. - тогава от декар бяха прибрани между 100 и 150 килограма”, мрачно отбелязва фермерът от Мизия Йордан Бояджиев.

Огромна тревога за новата реколта изразиха и земеделци от Оряхово, където проблемът със сушата също се разраства. Особено тежко е състоянието на есенниците във Видинско, Монтанско и Ломско, посочи за Синор.бг агрономът Валентина Бешовишка.

Сушата по света и опасенията за реколтата тази година

Млади фермери от Мизия обясниха как липсата на подпочвена влага се е почувствала още през декември миналата година, а по-късно състоянието се влошило заради безснежната зима. Всичко това рефлектира върху цялостното състояние на посевите сега, защото в региона се наблюдава масово усукване на флаговия лист при пшениците, има опадане и на някои от братята. Много скоро започва цъфтежът на пшениците, но без обилни валежи реколтата ще бъде изключително слаба, смятат земеделците.

Дори при най-оптипимистични прогнози с валежи до няколко дни, стопаните не очакват повече от 500 килограма от декар това лято, посочиха за Синор.бг зърнопроизводители от Западна България. Всички те участваха в традиционното пролетно представяне на препаратите за растителна защита и семената на компанията „Байер Сайънс България” (Байер Агро Aрена), които са добре познати в региона.

Новите предложения бяха свързани с предпазването на пролетниците от плевели и други неприятели, като повечето фермери оценяват високо качествата на препаратите. „Не използваме генерици, а прилагаме оригиналните препарати на „Байер", защото повечето колеги държат на качеството”, посочи агроном Бешовишка. Тази пролет на фермерите им се е наложило спешно да прилагат борба срещу нападението от царевичен хоботник, разпространил се бързо не само сред царевицата, но и по слънчогледа и други култури. „На някои земеделци им се наложи спешно да презасяват посевите, тъй като пораженията са огромни”, посочи още агроном Бешовишка. Тези, които са засели маслодайното семе по-рано, имат по-малки поражения. Благодарение на ефективното действие на инсектицида на „Байер” Децис®100 , прилаган всеки ден по 20 мл на декар, вредителят е унищожен, посочи още Валентина Бешовишка.

На този етап фермерите не могат да прогнозират как ще се развие стопанската 2022 г. При ниски добиви земеделците трудно биха покрили двойно нарасналата себестойност в производството.

Въпреки петорното поскъпване на торовете през последните две години повече земеделци не пестят, защото без подхранване трудно биха разчитали на добри добиви. Някои от стопаните дори са осигурили торовете и за есенната сеитба, тъй като никой не може да предвиди с какво ще ги изненада  пазарът след няколко месеца. Припомняме, че преди две години амониевата селитра се предлагаше средно по 360 лв. за тон, докато сега цените са по 1 620 лв. Специализираните торове удариха таван от 2 хил. лв. за тон, затова и разходите на бранша тази пробет са изключително високи. 

Колкото до очакваните цени на зърното, според фермерите през есента офертите би трябвало да започнат по 650 лева за тон, в противен случай агробизнесът ще излезе „на червено”.

Екатерина Стоилова

„Ще стане като в Добруджа, ако не завали до дни”, опасяват се в Северозападна България
25309
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Най-топлата година в България
Новата 2025 ще бъде по-хладна от предходните две години
Проект за наредба
Щетите за провалената царевична реколта са над 42 млн. лв. и ще се платят до 30 април
Европа е най-бързо затоплящият се регион на Земята
2024 г. e най-топлата година в историята
ООН: Свидетели сме на срив на климата - в реално време
Може ли страната да неутрализира последиците от климатичните промени
Сушата попречи на фермерите в Турция да засеят зърнените култури
Живеем в най-горещата година от човешката история - 2024
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини