Начало » Пазари » Зърно

Силни притеснения около дефицита на почвена влага в Западна Европа

Рекордните жеги в Индия
Синор.БГ / 12.05.2022 г.
Силни притеснения около дефицита на почвена влага в Западна Европа

През последните седмици климатичният фактор започна сериозно да подкрепя цените на зърнените храни на международните пазари на фона на очертаващото се драстично намаление на доставките на пшеница и царевица от Украйна. Водещите анализатори коментират, че  подкрепящото високите ценови стойности  влияние на „фактора време” се базира преди всичко на неблагоприятните агрометеорологични условия в САЩ и липсата на напоителни валежи в обширните територии на Западна Европа, Индия и Бразилия.

Заради дъждовното време налице е драстично забавяне на пролетната сеитба в САЩ. Според официални данни към края на миналата седмица с пролетни сортове пшеница в Щатите бяха засети само 27 на сто от набелязаните площи, в сравнение средното равнище от  последните пет години от около 50% на сто и  67% от засетите площи през същия период на 2021 г. Условията за развитието на новата реколта от зимна пшеница също не са благоприятни, като в  добро и отлично състояние се намират само 29 на сто от посевите спрямо над 50% през 2021 г. Заради дъждовното време сериозно се забави и сеитбата  на царевица в САЩ – 22% в края на предходния седмичен период, а това е с 2,3 пъти по-малко спрямо темпото от предходия сезон.

Сушата може да удари реколтата от пшеница във Франция

В Канада, обилните валежи подобриха състоянието на посевите от пшеница  в западните райони на страната, но в същото време още повече забавиха сеитбата в източните територии пренаситени с влага.

Нищо чудно резервът да бъде попълнен със зърно от нова реколта

Сериозно безпокойство в търговските среди предизвикаха информации за рекордните жеги в Индия, а това поставя под съмнение очакванията за рекордна тазгодишна реколта.  По данните на местните метеоролози април 2022 г.  беше най-горещият месец от 1901 г. насам, като рекордните температури удариха   основните щати, произвеждащи пшеница, Пенджаб, Утар Прадеш и Мадхя Прадеш. Споменаването на индийския фактор е важно, тъй като сред търговците напоследък само допреди 2-3 седмици усилено се говореше, че рекордна реколта и най-вече рекорден индийски износ на пшеница  в значителна степен ще компенсира спада в експортния потенциал на  Украйна.

Европейските експерти споделят, че на този неблагоприятен за развитието на новите реколти климатичен фон положението с дефицита от почвена влага в Западна Европа става все по-тревожен.

Вчера FranceAgriMer сведе оценката си  за площите засети с мека пшеница във  Франция до 4,795 милиона хектара, което е с 3,8% по-малко спрямо 2021 г. 

Подкрепени от безпокойството за състоянието на новата европейска реколта при увеличения износ цените на пшеницата нова реколта  на парижката борса (EURONEXT) продължават да се катерят нагоре и в момента септемврийският контракт се търгува там по EUR400-402 за тон, в сравнение с EUR 358-360 за тон само един месец по-рано и EUR227  за тон на 11 май 2021 г. Цените на европейската царевица също са подчинени на стръмен възходящ тренд, като в момента фуражното зърно се търгува на борсата в Париж по EUR 360 за тон за доставка през юни, в сравнение с EUR 326 за тон на 11 април 2022 г. и EUR 258 за тон на 11 май 2021 г.

Силни притеснения около дефицита на почвена влага в Западна Европа
11574
 

Последни материали
Виж
Заради нарасналите доставки на зърнената култура от Аржентина за Мароко
Понижиха прогнозата за износ на мека пшеница от Франция за трети страни
Протестите трябва да продължат и в София
Как споразумението ЕС–Меркосур пренарежда земеделието в Европа и България
От завода бяха представили план за безопасно спиране до 2 месеца
Спират до дни линията за ПДЧ на Кроношпан във Велико Търново
При проверка на микробус от служители на БАБХ и полицията в Любимец
Откриха пилешко месо и яйца без документи за произход и етикети на български
Чрез семинари по спечелен проект по интервенция от стратегическия план
Институтът по земеделие в Кюстендил ще обучава безплатно фермери
Европейският пазар издържа на спекулативния натиск
Зърнените пазари. Геополитически фактор компенсира пресата на рекордните прогнози
Свързани материали
Виж
Заради нарасналите доставки на зърнената култура от Аржентина за Мароко
Понижиха прогнозата за износ на мека пшеница от Франция за трети страни
Европейският пазар издържа на спекулативния натиск
Зърнените пазари. Геополитически фактор компенсира пресата на рекордните прогнози
Оферти се приемат до днес за зърно с над 12,5 на сто протеин
Саудитска Арабия обяви търг за близо 600 000 тона твърда хлебна пшеница
Не бе закупена хлебна пшеница, насрочени са нови търгове за двете култури
Фуражният ечемик поскъпна слабо на международния търг в Йордания
След спад на вътрешното търсене и ръст на покупките от местните фермери
Вносът на пшеница в Египет намаля с около 8 на сто през миналата година
ФМС Агро България представя ново комплексно решение за пшеница
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини