Безводието тази година ще се окаже най-големият бич не само за земеделците в Западна Европа и Индия, но и за зърнопроизводителите в Северозападна България, които след сухата зима имат силни притеснения за пшеничената реколта. „Ако до една седмица не паднат дъждове с икономическо значение, ще последваме срива в реколтата на колегите от Добруджа, на който бяхме свидетели през лятото на 2020 г. - тогава от декар бяха прибрани между 100 и 150 килограма”, мрачно отбелязва фермерът от Мизия Йордан Бояджиев.
Огромна тревога за новата реколта изразиха и земеделци от Оряхово, където проблемът със сушата също се разраства. Особено тежко е състоянието на есенниците във Видинско, Монтанско и Ломско, посочи за Синор.бг агрономът Валентина Бешовишка.
Сушата по света и опасенията за реколтата тази година
Млади фермери от Мизия обясниха как липсата на подпочвена влага се е почувствала още през декември миналата година, а по-късно състоянието се влошило заради безснежната зима. Всичко това рефлектира върху цялостното състояние на посевите сега, защото в региона се наблюдава масово усукване на флаговия лист при пшениците, има опадане и на някои от братята. Много скоро започва цъфтежът на пшениците, но без обилни валежи реколтата ще бъде изключително слаба, смятат земеделците.
Дори при най-оптипимистични прогнози с валежи до няколко дни, стопаните не очакват повече от 500 килограма от декар това лято, посочиха за Синор.бг зърнопроизводители от Западна България. Всички те участваха в традиционното пролетно представяне на препаратите за растителна защита и семената на компанията „Байер Сайънс България” (Байер Агро Aрена), които са добре познати в региона.
Новите предложения бяха свързани с предпазването на пролетниците от плевели и други неприятели, като повечето фермери оценяват високо качествата на препаратите. „Не използваме генерици, а прилагаме оригиналните препарати на „Байер", защото повечето колеги държат на качеството”, посочи агроном Бешовишка. Тази пролет на фермерите им се е наложило спешно да прилагат борба срещу нападението от царевичен хоботник, разпространил се бързо не само сред царевицата, но и по слънчогледа и други култури. „На някои земеделци им се наложи спешно да презасяват посевите, тъй като пораженията са огромни”, посочи още агроном Бешовишка. Тези, които са засели маслодайното семе по-рано, имат по-малки поражения. Благодарение на ефективното действие на инсектицида на „Байер” Децис®100 , прилаган всеки ден по 20 мл на декар, вредителят е унищожен, посочи още Валентина Бешовишка.
На този етап фермерите не могат да прогнозират как ще се развие стопанската 2022 г. При ниски добиви земеделците трудно биха покрили двойно нарасналата себестойност в производството.
Въпреки петорното поскъпване на торовете през последните две години повече земеделци не пестят, защото без подхранване трудно биха разчитали на добри добиви. Някои от стопаните дори са осигурили торовете и за есенната сеитба, тъй като никой не може да предвиди с какво ще ги изненада пазарът след няколко месеца. Припомняме, че преди две години амониевата селитра се предлагаше средно по 360 лв. за тон, докато сега цените са по 1 620 лв. Специализираните торове удариха таван от 2 хил. лв. за тон, затова и разходите на бранша тази пробет са изключително високи.
Колкото до очакваните цени на зърното, според фермерите през есента офертите би трябвало да започнат по 650 лева за тон, в противен случай агробизнесът ще излезе „на червено”.
Екатерина Стоилова