През 2020 г. министерството на земеделието планира приеми на проекти по 11 мерки и подмерки от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г. с бюджет от близо 114 млн. евро. Решението е взето на заседание на Комитета за наблюдение на ПРСР 2014-2020г., проведено в края на миналата сесмица.
Особено важно беше и решението за изменение на програмата, включващо преразпределние на средства във връзка с рамката за изпълнение и предложение за прехвърляне на средства от нестартирали мерки.
Решено е от резерва да бъдат преразпределени 77 млн. евро от Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) към инвестионните подмерки 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски производители“, 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ и по мярка 11 „Биологично земеделие“. Парите не бяха усвоени при междинната оценка на програмата, в резултат на което сега ги отгичат като резерв.
Преразпределението на средства има за цел да спомогне за ефективното разходване на средства в заключителния етап на изпълнение на ПРСР.
Управляващият орган на Програмата одобри и прехвърляне на допълнителни средства в размер на 70 млн. евро от нестартирали мерки и подмерки.
Със средствата ще бъде осигурена възможност за разработване и стартиране на мярка 5 „Възстановяване на селскостопански производствен потенциал, претърпял щети в резултат на природни бедствия, и въвеждане на подходящи превантивни мерки“. По този начин ще се осигури възможност за подпомагане на инвестиции в превантивни действия за повишаване на биосигурността в животновъдните стопанства. Във връзка с усложнената епизоотична обстановка по мярката ще могат да бъдат закупувани и животни.
С преразпределението на средствата се предвижда да бъде стартиран финансов инструмент чрез средства от ЕЗФРСР, поемане на нови ангажименти по мярка 11 „Биологично земеделие“ в рамките на кампания 2019/2020 г. и стартиране на прием на проектни предложения по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“, насочен към животновъдни стопанства през пролетта на 2020 г. Поемането на нови ангажименти по мярка 11 ще бъде възможно единствено при положителни резултати от прилагането на биологично земеделие и системите за контрол в страната. Те ще бъдат обект на проверка на предстоящия одит от страна на службите на Европейската комисия, който ще започне на 19 ноември.
Ето и индикативният график за откриване на мерките за 2020 г.
В началото на 2020 г. ще има целеви прием по подмярка 6.3, насочен към животновъдни стопанства отглеждащи свине, птици и дребни преживни животни /кози и овце/. Целевият прием ще бъде насочен към малки земеделски стопанства, като една от целите в техните проекти ще бъде свързана с повишаване на биосигурността, което е от изключителна важност за здравословното състояние на животните. Ще се предостави възможност на малките свиневъдни, птицевъдни, козевъдни и овцевъдни стопанства да преодолеят неблагоприятните икономически последиците. Чрез осигурената подкрепа те ще могат запазят конкурентните си предимства спрямо по – големите земеделски стопанства, в условията на модернизирани животновъдни обекти с повишена превенция от епизоотии.
През 2020 г. за първи път ще стартира и подмярка 8.1 „Залесяване и поддръжка“. По нея ще се подпомагат дейности за залесяване и създаване на горски масиви чрез почвоподготовка, закупуване на залесителен материал, ограждане на залесените територии и др., като ще се насърчи и създаването на медоносни видове.
Важен акцент в индикативната годишната работна програма (ИГРП) е предстоящият прием по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“, който се планира в периода март-април 2020 г. Приемът ще бъде насочен изцяло към проектни предложения в сектор „Животновъдство“. Приоритет отново ще бъде даден на животновъди, които предвиждат инвестиции с цел повишаване на биосигурността в стопанствата им.
Комитетът за наблюдение одобри УО на ПРСР 2014-2020 г. да разработи финансов инструмент за кредитиране на по-ниски лихвени проценти за земеделски стопани, млади фермери, микропредприятия, както и за ползватели на финансова помощ по отделни мерки от ПРСР.