Важни решения са взети след първата среща в Министерския съвет, проведена късно вчера между представители на Българската аграрна камара (БАК), премиера Росен Желязков, министъра на земеделието Георги Тахов, зам. министъра на околната среда и водите Атанас Костадинов и ръководствата на „Напоителни системи“, Българския енергиен холдинг (БЕХ), Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и Националната Електрическа Компания (НЕК) ЕАД.
Поводът за дискусията бяха исканията, изразени в декларация на БАК, с която браншът настоя за спешни мерки, които да обезпечат поливния сезон през тази година. Защото несъобразеното със земеделските нужди изпускане на вода от язовирите за енергийни цели и липсата на некоординирана политика по управление на водния ресурс поставят сектора в пълна безизходица, припомниха от аграрната камара.
Икономическата ефективност на земеделието е в пъти по-голяма от тази на ВЕЦ-те
На този етап земеделците одобряват постигнато съгласие с екоминистерството, така че още следващата седмица представители на Камарата ще участват в работната група, която ще работи по облекчаване на процедурите за издаване на разрешителни за водовземане от подземни и надземни водоизточници.
В края на всеки месец са договорени срещи между МЗХ, МОСВ, МЕ и БАК, преди публикуването на графика с квотите за вода. Те ще продължат всеки месец до края на поливния сезон, като в тях ще участват и представители на земеделския сектор.
МЗХ пое ангажимент до края на април да бъде обявена обществена поръчка за възстановяване на ключовата помпена станция "Пясъчник". В същото време МОСВ се ангажира до края на април да представи в същия формат пред премиера конкретни предложения за облекчаване на административните процедури по разрешителните за водовземане.