Начало » Новини » Коментари
11.11.2019 г.

Близо 300 милиона лева, неусвоени по ПРСР, отиват към подмерките 4,1 и 6,1 и за биофермери

Мониторингов комитет на ПРСР
Близо 300 милиона лева, неусвоени по ПРСР, отиват към подмерките 4,1 и 6,1 и за биофермери

sinor

През 2020 г. министерството на земеделието планира приеми на проекти по 11 мерки и подмерки от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г. с бюджет от близо 114 млн. евро. Решението е взето на заседание на Комитета за наблюдение на ПРСР 2014-2020г., проведено в края на миналата сесмица.

Особено важно беше и решението за изменение на програмата, включващо преразпределние на средства във връзка с рамката за изпълнение и предложение за прехвърляне на средства от нестартирали мерки.

Решено е от резерва да бъдат преразпределени 77 млн. евро от Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) към инвестионните подмерки 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски производители“, 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ и по мярка 11 „Биологично земеделие“. Парите не бяха усвоени при междинната оценка на програмата, в резултат на което сега ги отгичат като резерв.

Преразпределението на средства има за цел да спомогне за ефективното разходване на средства в заключителния етап на изпълнение на ПРСР.

Управляващият орган на Програмата одобри и прехвърляне на допълнителни средства в размер на 70 млн. евро от нестартирали мерки и подмерки.

Със средствата ще бъде осигурена възможност за разработване и стартиране на мярка 5 „Възстановяване на селскостопански производствен потенциал, претърпял щети в резултат на природни бедствия, и въвеждане на подходящи превантивни мерки“. По този начин ще се осигури възможност за подпомагане на инвестиции в превантивни действия за повишаване на биосигурността в животновъдните стопанства. Във връзка с усложнената епизоотична обстановка по мярката ще могат да бъдат закупувани и животни.

С преразпределението на средствата се предвижда да бъде стартиран финансов инструмент чрез средства от ЕЗФРСР, поемане на нови ангажименти по мярка 11 „Биологично земеделие“ в рамките на кампания 2019/2020 г. и стартиране на прием на проектни предложения по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“, насочен към животновъдни стопанства през пролетта на 2020 г. Поемането на нови ангажименти по мярка 11 ще бъде възможно единствено при положителни резултати от прилагането на биологично земеделие и системите за контрол в страната. Те ще бъдат обект на проверка на предстоящия одит от страна на службите на Европейската комисия, който ще започне на 19 ноември.

Ето и индикативният график за откриване на мерките за 2020 г.

В началото на 2020 г. ще има целеви прием по подмярка 6.3, насочен към животновъдни стопанства отглеждащи свине, птици и дребни преживни животни /кози и овце/. Целевият прием ще бъде насочен към малки земеделски стопанства, като една от целите в техните проекти ще бъде свързана с повишаване на биосигурността, което е от изключителна важност за здравословното състояние на животните. Ще се предостави възможност на малките свиневъдни, птицевъдни, козевъдни и овцевъдни стопанства да преодолеят неблагоприятните икономически последиците. Чрез осигурената подкрепа те ще могат запазят конкурентните си предимства спрямо по – големите земеделски стопанства, в условията на модернизирани животновъдни обекти с повишена превенция от епизоотии.

През 2020 г. за първи път ще стартира и подмярка 8.1 „Залесяване и поддръжка“. По нея ще се подпомагат дейности за залесяване и създаване на горски масиви чрез почвоподготовка, закупуване на залесителен материал, ограждане на залесените територии и др., като ще се насърчи и създаването на медоносни видове.

Важен акцент в индикативната годишната работна програма (ИГРП) е предстоящият прием по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“, който се планира в периода март-април 2020 г. Приемът ще бъде насочен изцяло към проектни предложения в сектор „Животновъдство“. Приоритет отново ще бъде даден на животновъди, които предвиждат инвестиции с цел повишаване на биосигурността в стопанствата им.

Комитетът за наблюдение одобри УО на ПРСР 2014-2020 г. да разработи финансов инструмент за кредитиране на по-ниски лихвени проценти за земеделски стопани, млади фермери, микропредприятия, както и за ползватели на финансова помощ по отделни мерки от ПРСР.

Близо 300 милиона лева, неусвоени по ПРСР, отиват към подмерките 4,1 и 6,1 и за биофермери
19949
 

Последни материали
Виж
До 14 май стопаните със 100% пропаднали площи от градушката в Южна България подават заявления за обследвания
Обзор на Софийска стокова борса за периода 23-27април 2024 година
Купувачите на маслодаен слънчоглед на борсата продължават да вдигат цените
Тютюнопроизводителите и занапред ще получават държавна подкрепа
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 26 април – 2 май 2024 година
Остава опасността от слани във високите полета на западна България
За незаконно овладяване на държавни поземлени участъци
Украинският земеделски министър подаде оставка заради корупционни обвинения
Призив за подкрепа
Бедствието с градушките роди съпричастност от фермери към фермери
Свързани материали
Виж
Документи се подават до 29 април
Нов конкурс за старши експерти във фонд „Земеделие“
По приеми от 2021 и 2022 година и за предстоящи през тази година
Прехвърлят неусвоени средства по селската програма към подмерки 4.1 и 4.2
Еврокомисията одобри искането на България
Не губим средства по Програмата за развитие на селските райони за 2023 г.
Уточнение
Промените в методиката за агроекология и биоземеделие засягат фермери, неосъдени за грешки
Отчет за 2023 г.
Около 50 млн. евро остават неусвоени по ПРСР 2014-2020 г.
Публикуван през ноември
Сериозно изоставане по ПРСР - в отчета на ДФЗ за полугодието
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини