Какво трябва да имат предвид стопаните, които се готвят за сеитбата на есенните житни култури? Вярно е, че добивът от културните растения в техните ниви е важен, но този добив зависи не само от конкретната генетична сортова заложба. Реколтата от един високодобивен сорт може да бъде провалена от болести, когато сортът няма устойчивост към патогените. Освен това в различните части на страната режимът на температура и влага е различен. При неблагоприятни климатични условия наследствената заложба няма да се прояви. Ето защо селекционерите създават сортове с комплексни качества.
На пазара има доста сортове, между които немалко са български. Например сортът Енола, който е създаден в ИЗ в Генерал Тошево, е ранен сорт. Височината на стъблото е около 85 см. Спада към групата на осилестите пшеници. По отношение на болестите е устойчив на брашнеста мана, жълта, кафява и черна ръжда.
Теглото на 1000 зърна (т. нар. абсолютно тегло) е около 42 – 43 гр. При обем 100 литра семена теглото (т. нар. хектолитрово тегло) им се движи около 82 кг. Сортът Енола е подходящ е за райони със студена зима и засушавания.
Сортът Младен е ранен до средно ранен. Височината на стъблото варира около 90 см. Показателите абсолютно и хектолитрово достигат 45 – 48 гр. и съответно 83 – 85 кг.. Има комплексна устойчивост към стопански значимите гъбни болести, включително и към фузариум по класа. Има отлична студоустойчивост.
Болярка е ранен сорт безосилеста мека пшеница. Височината на стъблото е в границите 90 – 95 см. Абсолютното тегло е около 47 гр., а хектолитровото – около 82 кг. Посевите са устойчиви на полягане, понасят засушаване и са устойчиви на брашнеста мана и кафява ръжда. Сортът е много подходящ за райони, където температурите падат ниско през зимата.
Драгана е средноранен осилест сорт. Растенията са устойчиви на полягане. Абсолютното тегло е около 42 гр. По отношение на болестите проявява средна устойчивост към брашнеста мана и кафява ръжда. Устойчив е на листна ръжда, но е податлив на фузариум по класа.
Екзотик е зимна мека пшеница. Ранен сорт с осилести класове. Височината на стъблото не надвишава 60 см. Това го прави устойчив на полягане. Отличава се с устойчивост към основните болести, включително и към септориозата. Това го прави подходящ за всички райони на страната. Отличителна черта за сорта е високото съдържание на протеин в зърното.
Кристи е средно ранен сорт зимна мека безосилеста пшениця. В зависимост от условията на отглеждане височината на стъблото варира в рамките 90 – 105 см. Теглото на 1000 зърна е около 45 гр., а на 100 литра – около 80 кг. Сортът има много добра студоустойчивост и понася засушаване. Високо устойчив е към брашнестата мана. Към септориозата, жълтата и кафявата ръжда устойчивостта е добра.
Изброените сортове мека пшеница не изчерпват листата на българските сортове. Те са само пример, че българската селекция дава възможност на стопаните – зърнопроизводители да направят най-подходящия избор според условията в съответния район на страната.
Доц. д-р Антоний Стоев
ИПАЗР „Никола Пушкаров”, София.