След като в два поредни броя синор.бг публикува сигнали от производители на плодове и зеленчуци, които са силно изненадани от орязването на субсидиите при отглеждането на семена от изчезващи български сортове домати, тиквички, дини и др., от Министерството на земеделието и храните съобщиха, че промените в Наредба 10 са готови и ще бъдат обнародвани в утрешния брой на „Държавен вестник“. С други думи, всякакви опити да останат субсидиите за фермери, които до този момент са поддържали някои стари сортове лук, чесън или домати, остават безуспешни.
За разминаването в информацията между МЗХ и фермерите
От ведомството обаче обясниха, че при обсъждането на промените в наредба 10, регламентираща условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата и хуманното отношение към животните, влючени в Стратегическия план за развитие на селските райони за периода 2023-2027 г., все пак е мислено и за малките производители, като от тази година ще отпадне условието при отглеждане на определени застрашени от изчезване местни сортове площите да са само под 50 декара (или 5 хектара).
По искане на бранша има разределие в ограниченията на подпомаганите площи, като за зеленчуците с по-високи производствени разходи се допуска те да се гледат и над 50 декара.
„След извършен анализ и отчитайки важността на традиционните култури и сортове, както и тяхната значимост в агрохранителната верига, МЗХ предприе действия по изменение и отпадане на това ограничение. Новият текст в наредбата гласи, че „не повече от 5 ха“ отпада за следните видове култури: градински грах, градински фасул, домати, пипер, краставици, зеле главесто бяло и градински тиквички. Целта е по този начин да бъде насърчено отглеждането им, както и да се повиши интересът към подпомагането“, съобщиха от агроведомството.
До 50 декара остава като ограничение за други зеленчуци като лук, пъпеши и тикви, за чието отглеждане разходите не са високи. От ведомството съобщиха още, че и двата списъка – на застрашените от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство, и този на култури и сортове, устойчиви към климатичните условия, са разширени и допълнени с нови сортове и култури. Например в списъка на старите сортове са допълнени с четири вида кайсии, а именно: „Боряна“, „Късна дряновска“, „Фестивална“ и „Силистра 252“. По втория списък разделът със зеленчукови култури е допълнен, като към доматите са включени сортовете „Дара“, „Розово сияние“, „Сълзица“, „Пловдивка каротина“, „Миляна“, „Идеал“, „Мини мис“ (така подпомогнатите сортове се увеличават на 12), към пипера са добавени сортовете „Дан Дан“, „Руевит“, „Балтовска капия“ и „Стряма“ – отново се разширява обхвата на подпомагането, и към краставицата се добавя сорт „Мерсия“.
Тези списъци са допълнени от компетентна научна организация - Селскостопанска академия, в сътрудничество с Изпълнителна агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол. Видно от изложеното - няма добавени нови четири сорта грозде, към нито един от списъците.
От ведомството казаха и друга новина, - че списъкът на застрашените от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство, е допълнен в колоната със сортоподдържащи лица с нови фермери. Предоставена е и още една възможност за проверка на тези лица - информацията може да бъде изискана по служебен път от компетентната структура: Изпълнителна агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол. На въпроса защо от списъка със заплашените от изчезване са премахнати сортове лук, от ведомството обясниха, че това подпомагане върви още по мярка 10 от Програмата за развитие на селските райони. Благодарение на субсидирането се смята, че това поризводство е помогнало тези застрашени сортове да се възстановят и затова вече не са застрашени. Те минават в графата "устойчиви към климатичните промени", където ще бъдат подпомагани вече като устойчиви.
И понеже от пресцентъра на МЗХ не благоволяват да информират журналистите, които са единствените, призвани да съобщават на фермерите какво се работи в това ведомство, а именно, че някой е давал предложения за корекции по двата списъка, в резултат на което малки фермери, отглеждащи стари сортове лук и др., вече няма да бъдат подпомагани, подчертаваме дебело – медиите не са врагове на администрацията. И понеже не пресцентърът, а земеделците обявиха, че на 12 март ще има заседание на Комитета по наблюдение на Стратегическия план, е редно поне седмица по-рано от МЗХ да информират не само членовете на този комитет, но и журналистите за дневния ред и датите на неговото провеждане.