Основната част от зърнопроизводителите в страната залагат основно на чуждите сортове пшеници и ечемик, но от тази година махалото леко се обръща в полза и към българските селекции. „Причината е, че при силно стресовите ситуации през пролетта, когато първоначалното засушаване се смени с период на обилни валежи, посевите с български сортове пшеница се представиха изключително добре“, посочи в интервю за Синор.БГ Мариела Йорданова, управител на „Сортови семена“ – Разград и член на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Лично Йорданова като земеделски производител мината есен е засяла основно с български сортове ечемик и пшеница, проявили устойчивост срещу климатичните промени това лято.
Въпреки по-високите цени на пшеницата това лято земеделците няма да достигнат доходите от миналата година, когато като добиви и качество пшеницата беше изключително добра. „Тази година добивите са с 25-30% по-ниски, но цените не се повишиха със същия процент, за да постигнем баланс“, посочи зърнопроизводителката.
Още по-тежко е положението в Южна България, където заради дъждовете около 20 на сто от добивите покълнаха на класовете ш си наложи стопаните да почистват прибраното зърно, посочи и Светослав Русалов, производител от Пловдивско.
За да осигурят средства за жътвата и сеитбата, фермерите в Южна България продадоха зърното си на зелено или веднага след прибирането на реколтата, когато цените бяха все още ниски.
Ако сега тон зърно на места върви по 380 лева, то в преди месец пшеницата в южните региони се разпродаде за 270-290 лв. за т, посочи още Русалов.