Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
01.08.2006 г.

Не допускайте рани по дръвчетата

Не допускайте рани по дръвчетата

Независимо че болестта огнен пригор по овощните култури е открита у нас само преди десетина години (през 1989 г. по дюля и круша в района на Пловдив), тя вече е установен и в други райони на страната. Болестта е много опасна за семковите овощни видове, тъй като само за 2-3 години при благоприятни за развитието и условия може да унищожи нападнатите чувствителни видове.

Причинител

Заболяването се причинява от бактерията Erwinia amylovora. Тя напада около 200 вида от семейство Rosaceae, но икономическо значение у нас имат повредите по крушата, дюлята и ябълката.

Повреди

Причинителят на огнения пригор напада цветовете, плодовете, леторастите, клоните, стволовете, кореновата шийка и корените на дърветата. Цветовете първоначално изглеждат увяхнали, а по-късно изсъхват, придобиват кафяв до черен цвят. Те могат да опадат или да останат върху клонките.

При влажно време върху повредените цветове се наблюдават капчици бактериален ексудат, който първоначално е бял, а по-късно придобива кехлибареночервеникав цвят. Заразените млади завръзи почерняват, съсухрят се и остават върху клонките. Заразените по-късно плодове придобиват кафяв до черен цвят, изсъхват, мумифицират се и остават прикрепени към плодните клонки.

Симптоми

Листата и леторастите увяхват, изсъхват, придобиват кафяв цвят при ябълката и тъмнокафяв до черен при крушата. Върховете на нападнатите леторасти се извиват кукообразно, като придобиват форма на "овчарска гега". При влажно и топло време заразените части се покриват с капчици ексудат както при цветовете. По клонките, скелетните клони и стволовете на нападнатите дървета се образуват раковини. Около мястото на повредата кората се напуква, пожълтява и засъхва.

Върху кореновата шийка повредите са във вид на воднисти, мазни петна, които по-късно некротират, стават кафяво-черни и я обхващат пръстеновидно.

Патология на гъбата

Бактерията презимува в раковините, образувани по клонките, клоните и стволовете на дърветата. През пролетта върху раковините се образува бактериален ексудат, който се разнася от дъждовете, насекомите и при резитба чрез инструментите. Първоначално се заразяват цветовете, а по-късно завръзите, листата, леторастите и клоните. Попаднала върху растителните органи, бактерията навлиза в тях през устицата, лентицелите, нектарниците, а най-често през рани, причинени от насекоми, градушка, резитби и др.

Условия за развитие

За заразяване и развитие на болестта е необходимо определено съчетание на температура и влага. Развитието на бактерията през пролетта започва при температура над 18,5°С и влажност на въздуха над 80 процента. Максималната температура за развитие на бактерията е 32-35°С. Санитарни мерки Засаждане само на здрав посадъчен материал. Да не се закупува посадъчен материал и не се вземат калеми от райони, където е разпространена болестта. За райони, където болестта се установи за първи път, се препоръчва незабавно изкореняване и изгаряне на нападнатите дървета или храсти. За райони, където огненият пригор е вече разпространен, се прилагат фитосанитарни мерки за ограничаване разпространението му. Изрязване и унищожаване на всички заразени части. Клоните се изрязват около 70 см под мястото на инфекцията. Раните от резитбата се замазват с бял латекс, към който се добавя 1% разтвор на шампион или бордолезов разтвор. Инструментите за резитба се дезинфекцират в 10 % белина или спирт за горене.

Профилактика

Провеждат се профилактични третирания. Извършват се от 4 до 8 третирания в периоди, когато условията за развитие на болестта (температура и влага) са благоприятни. Особено важни са предпазните третирания по време на цъфтежа и след градушка, когато бактерията най-лесно прониква в растителните тъкани. За борба с огнения пригор засега ефикасни химични средства няма. Профилактиката включва предпазни пръскания с меден хидроокис (косайд 101 ВП, фунгуран 50 ВП, шампион ВП и др.) меден сулфат (син камък, купроксат Фл и др.) и меден оксихлорид (купроцин, купро 50 ВП и др.).

Не допускайте рани по дръвчетата
4478
 

Последни материали
Виж
БАПОП избра ново ръководство
Марин Генуров ще води от днес Асоциацията на оранжерийните производители
Паднали рога от благороден елен показаха държавни ловни стопанства от цялата страна
Инж. Георги Георгиев е назначен за изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър
ДФЗ
От 7 май се отваря втори прием за пчеларите
Общо събрание
Млади кадри влизат в управлението на АЗПБ
Агрометеорологична прогноза за периода 25 април – 1 май 2025 година
Понижение на температурите ще създаде условия за падане на слани
Свързани материали
Виж
Студената и влажна пролет
Същинско бедствие при овошките тази пролет!
Как да го различим?
Бактериален рак по растенията – по-лесно е да се предотврати, отколкото да се лекува
За да има реколта
Болести по ябълката с които трябва да се справите
Петна и листни пригори по житните
Направете есенно пръскане срещу огнен пригор
Практика
Бактериален пригор по краставиците
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини