Начало » Новини » Страната
27.03.2025 г.

Ще отглеждаме ли отново памук, този път за барут?

Мехмед Дикме коментира
Ще отглеждаме ли отново памук, този път за барут?

Отглеждането на памук в България отново се върна в сценариите на политиците, този път като суровина за производство на барут. Вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подхвърли идеята „с 200-300 милиона лева да построим фабрика с голям капацитет за барут. А министерството на земеделието да върне субсидиите за производство на памук. Едно време имаше огромни полета с памук и фабрики за барут “.

Поканен да коментира предложението, бившият земеделски министър Мехмед Дикме каза в студиото на бТВ тази сутрин: „Преди около 10 години се опитахме да отглеждаме памук. Направихме експеримент в района на Стара Загора. Обаче, първо в България няма нито един комбайн няма за прибиране на памук. Затова докараха комбайни от Комотини, Гърция, за да го приберат. Този експеримент беше тотална загуба за производителите. Те пробваха поне две години, но не стана. Държавата трябва да стимулира покупката на техника, защото комбайнът, който прибира царевица, слънчоглед, пшеница, не върши работа за памука. Един памукокомбайн струва два пъти повече отколкото комбайна за зърно.“

Според Мехмед Дикме изграждането на фабрика за барут трябва да почака, докато земеделците се върнат към отглеждането на памук. (Впрочем преди години, когато памукът бе субсидирана култура, един от основните проблеми на земеделците бе, че почти нямаше фирми, които да го изкупуват - б.р.). За да се възобнови производството на тази суровина е необходима стратегия, програма на земеделското министерство, която да се прилага дългосрочно. „От днеска за утре това нещо не може да стане“, отсече Дикме.

От студиото припомниха, че идея за изграждане на фабрика за барут е имал преди година-две оръжейният производител Емилиян Гебрев. Този частен проект обаче е бил спрян. Според тогавашния министър на икономиката Богдан Богданов Делян Пеевски е поискал от него да отпадне от дневния ред на Министерския съвет точката, в която се дава зелена светлина на Гебрев да строи. И второ, министърът да бъде изслушан в Народното събрание. Богданов отказал отпадането на точката в дневния ред на правителственото заседание и тя минала. Скоро след това обаче ДАНС оттеглил одобрението на проекта на оръжейника. И така идеята за фабриката не се осъществила.   

„Колкото пъти държавата и политиците са се бъркали в частния бизнес, толкова пъти това е било във вреда на предприемачите“, коментира Мехмед Дикме. Който се вълнува от частния бизнес, нека да излезе от политиката и да се заеме с него, предложи той.

Ексминистърът четири пъти повтори, че идеята за държавна търговска верига е „прекрасна", но няма да се осъществи. Такива магазини има в някои европейски държави, но те са на създадените там кооперативи.

Ще отглеждаме ли отново памук, този път за барут?
4454
 

Последни материали
Виж
Настояват за контрол каква продукция влиза в хранителните магазини
Фалшивият вносен мед срива имиджа и удря бизнеса на родните пчелари
Скорошните дъждове компенсират недостига на влага от малкото сняг
В Украйна 90 на сто от есенниците са презимували успешно
България остава лидер по качества на дивеча
ЮЦДП представя 30 трофея на международно изложение в Пловдив
Според проверка в търговската мрежа
Зеленчуците и яйцата за Великден са поскъпнали спрямо миналата година
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи през седмицата
След изтичането на настоящото споразумение в началото на юни
ЕС планира ограничаване на вноса на селскостопански стоки от Украйна
Свързани материали
Виж
Ставката е 1 492.96 лв./ха
ДФЗ преведе близо 2 млн. лева на 38 памукопроизводители
Борба с неприятелите
Памуковата нощенка е сериозен враг на доматите
Подкрепата се разпределя между 56 земеделски стопани
Преведоха близо 2 милиона лева специално плащане на производителите на памук
Памукопроизводителите получиха 3,7 млн. лева за Кампания 2021
Фонд „Земеделие”
Производителите на памук получиха средно по 34 хиляди лева за Кампания 2020
Evalio® AgroSystems - Мониторинг - Прогнозиране - По-добри решения
ФМС Агро България започна проследяване на основните неприятели Царевичен стъблопробивач и Памукова нощенка
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини