Един от най-опасните вредители по доматите е памуковата нощенка, която е разпространена повсеместно. Тя е полифаг и напада над 200 вида културни растения, но и много диворастящи. Предпочитанията й са насочени към царевицата, доматите, пипера, слънчогледа, както и нахута, граха, соята, люцерната, тютюна и др. Нападат дори гроздето и тиквите.
Пълният жизнен цикъл на памуковата нощенка продължава от 28 до 45 дни. Мъжките и женските екземпляри се различават по цвят – мъжките са зеленикаво-сиви, а женските имат оранжево-кафяво оцветяване. Средната плодовитост е 500 яйца, като ги разполагат обикновено в генеративните органи – бутони, цветове, плодове, семена и семенни кутийки, а в началото на вегетационния период снасят и по листата. Може да се открият по съцветията на гроздето и царевичните „копринени нишки“ на кочаните на царевицата. Понякога, при благоприятни условия, самките снасят до 2700 яйца.
Новоизлюпените гъсеници са белезникави и с черна глава, а възрастните варират – зелено, жълто-зелено, сиво-зелено до розово, а понякога и черно-кафяво.
На ранен етап вредителят се забелязва по-трудно, но когато плодовете наедряват и започват да узряват, в тях се появяват огромни дупки. Ако разрежем такъв плод, в него ще открием тлъста гъсеница.
Борба с памуковата нощенка
Специалистите препоръчват да се използват инсектициди, които могат да бъдат с контактно, стомашно или системно действие. Те се прилагат за унищожаване на ларвите и възрастните насекоми.
Подходящи за целта са:
– Моспилан 20 СП, контактен и стомашно действащ инсектицид;
– Дека ЕК, несистемен инсектицид с контактно и стомашно действие;
– Кораген 20 СК, диамиден инсектицид;
– Децис 100 ЕК, Леброн 0,5 Г, Конфидор Енерджи ОД, Хеликовекс и др. Дозите и третиранията са по препоръка на производителите.
Инсектицидите са най-ефективни на по-ранни етапи, а когато гъсеницата стане по-силна, тогава е трудна борбата с нея. Проблемът е и в това, че когато доматите започнат да узряват, не е желателно да се използват химични препарати, защото карантинният им период е доста дълъг.
Памуковата нощенка произвежда няколко поколения (3-4), така че може да са необходими 2-3 третирания. За предпазване на доматите в период на плододаване е желателно да се използват биопрепарати.
За борба с нощенките може да се използват феромонни уловки за мониторинг, както и големи и малки делта уловки.
Летежът на пеперудите започва тогава, когато температурите на почвата достигнат 18-20 градуса по Целзий. Той трае около месец, като поколенията се припокриват и продължава до ноември. По този начин вредността не отслабва, а само се засилва.
Първото третиране трябва да се извърши тогава, когато се забележат първите следи, а след две седмици се извършва второ, след което можем да оценим ситуацията. За намаляване на щетите се обработва с подходящи биопрепарати.