Начало » Важно за фермера » Гори и екология
19.03.2025 г.

Корпорациите надделяват над правителствата в ЕС по повод новите ГМО

Позиция
Корпорациите надделяват над правителствата в ЕС по повод новите ГМО

sinor.bg

Държавите в ЕС дадоха мандат за започване на преговори за дерегулиране на новите генетично модифицирани култури (наричани още НГТ) – без подлагане на етикетиране и контрол по цялата верига. На проведена през миналата седмица среща на постоянните представители на страните в ЕС за първи път бе постигнато квалифицирано мнозинство в полза на дерегулацията. Това се случва след масирана лобистка атака от страна на лобистките групи на биотехнологичната индустрия, продължила повече от десетилетие, съобщиха от Сдружение „Агролинк“.

Предложението на полското председателство би означавало, че новите генетично модифицирани култури ще навлязат на пазара без никакви проверки за безопасност, етикетиране на потребителите, мониторинг или правила за отговорност; а независимите селекционери на семена ще бъдат оставени в неведение относно патентите и ще бъдат изправени пред по-високи разходи. Земеделските производители ще станат по-зависими от мултинационалните компании за биотехнологични семена.

Полското председателство изигра много съмнителна роля. През миналата година Полша се противопоставяше категорично на патентованите култури в европейските полета, но след като пое председателството на ЕС, много бързо се преобърна и излезе с предложение, лишено от всякакъв смисъл - в него се споменава само доброволно разкриване на патентна информация за генетично модифицирани култури, непроверена от нито един орган.

Разследване, публикувано в EUobserver, разкри нивата, до които е бил оказван натиск върху Полша. Големите биотехнологични мултинационални компании се опитаха да убедят полските компании за семена да се присъединят към тяхната патентна платформа.

Полска независима компания за семена казва: „Ако законът за новите ГМО-НГТ бъде приет така, както го искат големите, на пазара ще има само няколко доставчици на семена. Така че освен че се губи конкуренцията, става дума и за загуба на контрол върху веригата за доставка на храни“.

ГМО през юли 2023, позицията на България се промени от пълна подкрепа за дерегулирането и неконтролируемо разпространение на новите ГМО до „въздържал се“ на 08.12.2023 след пресконференцията организирана от Сдружение АГРОЛИНК и общественото несъгласие за новите ГМО/НГТ, изразено с подписите на над 120 организации от цялата страна. Несъгласие изразиха и браншовите земеделски организации и камари. Тази позиция на правителството не се промени и до днес и ние я подкрепяме.

По отношение на патентите от самото начало българското правителство изразяваше своите резерви и смяташе, че патентите няма да бъдат включени в европейския регламент. Българските евродепутати в предишния Парламент отхвърлиха проекта за регламент за новите ГМО. Ще следим внимателно позицията на българското министерство и евродепутати по този спорен за много учени, земеделски производители и политици въпрос - патентите.

Въпреки, събраното минимално мнозинство за продължаване на работата по регламента, е твърде съмнително дали предложението ще бъде прието в този си вид, тъй като все още има много критики от страна на държавите членки, включително и България. Не е ясно също така как би могло да се постигне обща позиция в рамките на т.нар. тристранни разговори между Парламента, от една страна, и държавите членки и Комисията, от друга. Предложенията се различават значително във важни детайли. Например Парламентът призовава за последователно етикетиране, забрана на патентоването и различни критерии за класифициране на риска на растенията.

Корпорациите надделяват над правителствата в ЕС по повод новите ГМО
2350
 

Последни материали
Виж
Новите моменти в Кампания 2025 за животновъдите обсъдиха в Сандански фермери и експерти
Форум
Бурджев: Над 42 млн. лева е помощта за свиневъдите през тази година
Осигурени са близо 14 хиляди ракети
Сезонът на градушките стартира с търсене на инженери и физици за командните пунктове
При губещото позиции на пазара скъпо слънчогледово масло
Запасите от слънчоглед в Черноморския регион ще стигнат до края на сезона
И през настоящия селскостопански сезон подобно на миналия
Египет повиши изкупните цени за пшеницата от местните фермери
Важно!
Фермерите да не разчитат на субсидии за консервационно земеделие от 2025 година, а от 2026-а
Свързани материали
Виж
Позиция
Сортовете, които спомагат за опазване на околната среда и климата в България
Усилията на Полша за придвижване на досието засега са неуспешни
Проекторегламентът за новите ГМО остава блокиран от министрите на ЕС
Предстоящо
Обществеността се вдига срещу проекторегламента на ЕК за новите ГМО
По света 39 държави вече са наложили вето
Петиция до премиера за пълна забрана на глифозата
Световни пазари
Дискусия за шоколада и веригите на доставка на какао
Позиция
Еколози очакват решението на кабинета за забраната на ГМО
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини