Начало » Новини » Света

Проекторегламентът за новите ГМО остава блокиран от министрите на ЕС

Усилията на Полша за придвижване на досието засега са неуспешни
Синор.БГ / 26.02.2025 г.
Проекторегламентът за новите ГМО остава блокиран от министрите на ЕС

sinor.bg

България е сред страните, които не подкрепиха предложението на Полското председателство в проекта за регламент за новите ГМО, предложен от Европейската комисия (ЕК). След месеци на застой по новото досие за дерегулация на ГМО проведеното на 21 февруари тестово гласуване на аташетата на ЕС потвърди, че малцинството продължава да блокира въпреки многобройните опити за компромис от страна на полското председателство на ЕС по спорния патентен въпрос. Това съобщиха от Сдружение „АГРОЛИНК“, което приветства твърдата позиция на България по отношение на патентите за семена и посадъчен материал.

Тази позиция беше изработена на 10 декември 2023 г., благодарение на категоричното нежелание на обществото в България новите ГМО да бъдат без контрол и регулиране. В тази връзка доктор Светла Николова от Сдружение АГРОЛИНК посочи, че „Европейската комисия даде ясно да се разбере, че предпочита да поставя корпоративните интереси пред природата и интересите на гражданите. Дерегулирането на новите ГМО няма да е от полза за Европа - фермерите, потребителите и околната среда ще платят цената само за да се угоди на Байер и неговите весели корпоративни приятели“.

Членовете на ЕП поставят под въпрос стремежа на Полша да създаде нови ГМО без ясно мнозинство и смятат усилията на председателството да бъде приключено досието за проекторегламента в областта на патентите за безотговорно. При гласуванията от 2023 г. досега Полша беше в лагера на противниците на дерегулирането на новите ГМО и рязката промяна на нейната позиция издава чии интереси стоят зад метаморфозата.

Вместо да губим време, трябва да обединим усилията на изследователи, земеделски стопани и експерти, за да направим земеделието наистина устойчиво на екстремни климатични условия и да защитим по-добре природата, смятат хората в България и страните от Европейския съюз, посочиха от АГРОЛИНК.

Проекторегламентът за новите ГМО остава блокиран от министрите на ЕС
3510
 

Последни материали
Виж
Практика
По-ранното засаждане на зимен чесън е по-успешно
Екология
Растениевъдството без почва за целите на фитосанитарната селекция
Ще използва 7 пивота
Миню Стайков получи разрешение да дъждува зърнени култури от 18 сондажа
Мнението на бранша
Еврокомисията разреши на България да ваксинира овцете срещу шарка, но процесът се бави. Защо?
МЗХ
Катастрофален срив в износа на царевица от България към април 2025 г.
В него се регистрират фермери и кандидати за работа
При огромен интерес в Германия стартира приложение за намиране на работници за фермите
Свързани материали
Виж
Еврокомисията разреши ГМО соя за храна и фуражи
Позиция
Корпорациите надделяват над правителствата в ЕС по повод новите ГМО
Фондация „Биоселена“
Еколози искат защита за малките селекционери и биологичното земеделие от новото ГМО
Съветът на ЕС ще гласува днес нови правила за генно модифициране на земеделски култури
Линкове за презентациите
БАН представи новите геномни техники за земеделски производители
Информационен ден за новите геномни техники за земеделски производители
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини