Начало » Новини » Страната
28.05.2020 г.

Петиция до премиера за пълна забрана на глифозата

По света 39 държави вече са наложили вето
Петиция до премиера за пълна забрана на глифозата

sinor

С петиция до парламента, министър председателя и министрите на земеделието, околната среда и здравеопазването от екологичното сдружение „Агролинк” призовават да се въдеде забрана в употребата на глифозат в обществени и частни неземелски площи в България. Мотивът е, че като широкоспектърен системен хербицид, той вреди изключително много на пчелите и други полезни за природата насекоми, както и индиректно на човека.

Затова от „Агролинк” съветват настояват да се забрани използването на глифозат и глифозатсъдържащи хербициди в зелените площи в детски градини и детски площадки, частни овощни и зеленчукови градини, спортни площадки и стадиони, голф игрища, паркове и зелени площи в населени места и зелени площи в бизнес и жилищни комплекси и междублокови пространства. 

Глифозатът е действащото вещество в хербицидите, произвеждани под търговските наименования Roundup (Раундъп), NASA и много други.  Използва се в борбата с плевелите и е най-използваният хербицид в света.

От „Агролинк” припомнят, че вече 39 страни по целия свят са приложили различни нива на забрана за използването на глифозат, като Люксембург е първата страна в ЕС, която наложи тотална забрана на глифозатсъдържащи хербициди от първи февруари 2020 г.

Белгия, Италия, Франция и Малта забраниха използването на глифозат при третирането на обществени и частни градини, паркове и места за спорт.

Преди това, през 2018 г. Чехия, Италия и Дания забраниха третирането на земеделските култури преди прибирането на реколтата, за да не остава в храната.

През юли 2019 aвстрийският парламент гласува за тотална забрана на глифозата, която все още не е влязла в сила. През 2019 г. Ангела Меркел заяви, че глифозатът ще бъде забранен до 2023. В Нидерландия е забранено използването на глифозат за нестопански цели.

А от 1 януари 2020 г. във Франция е забранено използването на опасни пестициди, вкл. и глифозат на разстояние по-малко от 20 метра от сгради, в това число училища, домове, офис сгради, както и за частни градини и лозя. За прилагането на на наредбата са отделени 25 млн евро, а други 14 млн ще подпомогнат изследванията за въздействията на химикалите върху човешкото здраве и околната среда.   

През 2015 г. след обстойно изследване Световната здравна организация определи глифозата като вероятно карценогенен. Доказано е, че той причинява Неходжкинов лимфом - летален рак на имунната система. Масово измират пчели, други опрашители и птици в България поради свръх използване на земеделски биоциди, вкл. и глифозат.

Глифозатът има пряко въздействие върху здравето на фермерите и дребните градинари, които го използват. В САЩ срещу Байер/Монсанто, производителя на Roundup са заведени над 10 000 дела от фермери. В последното дело Байер/Монсанто е осъден да заплати 2.424 млрд долара за увреждане и причинени ракови заболявания.

Глифозатът не остава само в почвата, но и в преработените продукти като хляб, бира и други, в чиито състав са използвани култури, третирани с глифозат. Глифозат има и във водата, която пием. 

Сдружението АГРОЛИНК е член на Коалицията „За да остане природа в България” е основана от Асоциация на парковете в България, Българската асоциация за алтернативен туризъм, Българското дружество за защита на птиците, Българското дружество по фитоценология – 2001, Българската фондация “Биоразнообразие”, Информационния и учебен център по екология, Сдружение “Агролинк”, Сдружение за дива природа – БАЛКАНИ, Сдружение „За Земята”, Сдружение „Природа назаем”, СНЦ “Зелени Балкани”, Сдружение „Природен Фонд”, ИУЕК към Студентски съвет на СУ „Св. Кл. Охридски”, Софийско гражданско сдружение „Щастливеца”, гражданска група „Да спасим Иракли”, и WWF Дунавско–Карпатска програма България. В момента Коалицията се подкрепя от повече от 50 организации.   

Петиция до премиера за пълна забрана на глифозата
19546
 

Последни материали
Виж
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Свързани материали
Виж
Байер спечели ключово дело за глифозата
Слаб контрол от БАБХ
Откриват нарушители на продажбите на препарати, съдържащи глифозат
Становище на МЗХ
Еколози: Глифозатът в България ще бъде забранен в неземеделски площи
Европейският съюз разреши използването на глифозат за още 10 години
Актуализират сроковете за преоценка употребата на глифозат в ЕС
Консултации относно глифозат
Събрани са над 400 изявления относно преоценка на употребата на глифозат
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини