На 5 януари български депутати в Европейския парламент, депутати от Народното събрание, представители на Министерството на земеделието и Министерството на околната среда плюс граждански и браншови организации, учени, лекари, адвокати, потребители ще дадат пресконференция по повод проекторегламента на ЕК за новите ГМО, съобщават от Сдружение АГРОЛИНК.
На 11 декември 2023 министрите на земеделието на Европейския съюз не приеха предложението на ЕК за новото поколение генетично модифицирани растения (или т.н. "нови геномни техники" или NGT) да бъдат извън проверките и оценките на риска. „Очевидната липса на подкрепа от страна на министрите е предупреждение към законодателите, че изключването на новите ГМО от действащите правила на ЕС за ГМО ще наводни европейските полета с патентовани нови генетично модифицирани семена и ще увеличи монополите в селскостопанския сектор”, съобщават в позиция до медиите от АГРОЛИНК.
На 11 януари 2024 г. предстои ново гласуване в Брюксел. Девет страни-членки на ЕС категорично заявиха своята позиция против премахването на контрола на новите ГМО и проекта за регламент – Австрия, Полша, Румъния, Унгария, Хърватия, Словакия, Словения, Кипър, Малта. На този етап България гласува „въздържала се”.
Десетки български граждански организации и личности, представители на различни сфери от българското общество ще представят на българските политици своята Обща Позиция и ще защитят правото си на избор какви семена да ползват при производството, достойнството на българската земеделска наука, както и с каква храна да хранят себе си и децата си, правото да живеят сред природа с богато биоразнообразие и да ползват семената останали от дедите им – най-ценното наследство и завет за бъдещето, посочват от АГРОЛИНК.