Отглеждането на разсад е процес, който изисква специално внимание. Бъдещата по-ранна реколта до голяма степен зависи от качеството на разсада. По време на растежа могат да възникнат различни проблеми, които пречат на нормалното развитие на растенията.
Най-често те са свързани с неправилни грижи, но много важно е да знаем как да коригираме допуснатите грешки.
Поява на мухъл върху повърхността на почвата
Това е един от сериозните и най-често срещани проблеми при отглеждане на разсад. Представлява бяло пухкаво покритие – мицел на плесенните гъби, което постепенно покрива повърхността на почвата. Появява се най-често на ранните етапи от развитието на разсада и затруднява достъпа на кислород в повърхностния слой. Недостигът му забавя покълването на семената, а някои може изобщо да не се развият. В допълнение кореновата система на вече поникналия разсад се развива по-слабо, потреблението на хранителни вещества се нарушава и корените започват да гният.
Основни причини за появата на мухъл
Причините, които водят до появата на мухъл върху почвената повърхност в контейнерите, са:
– високата влажност, причинена от прекомерно поливане или липсата на качествено дрениране, което намалява водопропускливостта на почвата;
– лоша циркулация на въздуха, което се дължи на повишена гъстота на растенията и отсъствие на проветряване на защитните съоръжения;
– използване на замърсена с патогенни микроорганизми почва за отглеждане на разсада;
– ниски температури, които благоприятстват развитието на мухъл.
Как да се отървем от мухъла в контейнерите?
Отстраняването на мухъла от почвата е задължително, защото забавя развитието на растенията, а може да доведе и до загубата им.
1. Най-напред трябва да отстраним повърхностния слой, заразен с мухъл, като добавим същото количество нова почва.
2. Повърхността се поръсва с дървесна пепел, натрошен активен въглен или пясък.
3. След като горният слой изсъхне, добре е почвата да се полее с Фитоспорин М или негов аналог.
4. Осигуряване на добра вентилация на растенията, особено в началните етапи от развитието на разсада. Редовното проветряване на защитните съоръжения (2-3 пъти на ден за по 20-25 минути) ще намали влажността на средата и отстрани една от предпоставките за появата на мухъл.
5. Ограничаване на влажността на почвата. Полива се само тогава, когато горният слой вече е изсъхнал.
6. Ревизия на дренажните отвори. Ако са запушени, трябва да се почистят и отворят.
Всички тези мерки ще помогнат да отстраним причините за образуване на мухъл, който може да бъде пречка за отглеждане на качествен разсад.