Начало » Новини » Света
30.01.2025 г.

ЕК подкрепя иновативни дружества с нов център за биотехнологии и биопроизводство

Ще подпомага новите и малките и средни предприятия
ЕК подкрепя иновативни дружества с нов център за биотехнологии и биопроизводство

Днес Европейската комисия стартира нов биотехнологичен и биопроизводствен център, който да подпомага предприятията — по-специално новите и малките и средни предприятия — да въвеждат иновативни продукти на пазара на Европейския съюз и да повишават тяхната конкурентоспособност, съобщиха от пресцентъра на ЕК. Центърът също така ще помогне на дружествата да определят подкрепата, с която разполагат на равнището на ЕС, и как да получат достъп до тази подкрепа, за да им помогнат да се разширяват и разрастват.

Центърът за биотехнологии и биопроизводство обяснява по лесен и достъпен начин и на всички езици на ЕС:

1. Източниците на финансиране от ЕС, с които разполагат биотехнологичните и биопроизводителите

2. Научноизследователските инфраструктури, които могат да подпомагат изследователската и развойната дейност в биотехнологиите или биопроизводството

3. Наличните ресурси за подпомагане на разрастването на предприятията в областта на биотехнологиите или биопроизводството, включително мрежи, пилотни и изпитвателни съоръжения и пазарни прозрения

4. Защитата на интелектуалната собственост, на която имат право иновативните дружества

5. Процесите за разрешаване на нови биотехнологични продукти като например лекарствени продукти за хуманна и ветеринарна употреба или съставки на фуражи и храни, както и подкрепата, предлагана на заявителите по време на тези процеси

6. Правилата и изискванията, които дружествата трябва да спазват при разработването и предлагането на пазара на биотехнологични продукти в ЕС

През портала на ЕК „Вашата Европа” центърът „ще служи като оперативен инструмент за лесна и достъпна информация относно съответното законодателство на ЕС, възможностите за финансиране и мрежите за подкрепа на бизнеса, като например мрежата „Enterprise Europe“ и Европейската платформа за сътрудничество на клъстерите.

Непрекъснатото развитие на центъра ще бъде подкрепено от специална работна група от консултанти по малките и средните предприятия в рамките на мрежата „Enterprise Europe“.

Биотехнологиите са една от най-бързо развиващите се иновативни индустрии в ЕС, която има потенциала да революционизира здравеопазването, селското стопанство, храните и фуражите и промишлеността в Европа през следващите години. Процъфтяващият сектор на биотехнологиите и биопроизводството ще бъде от ключово значение за изграждането на по-конкурентоспособен, иновативен и устойчив ЕС, който постига успех в своя екологичен и цифров преход, твърдят от ЕК.

Центърът за биотехнологии и биопроизводство е ключов резултат от стратегията на ЕК за насърчаване на биотехнологиите и биопроизводството в ЕС. Публикувана през март 2024 г., тя обяви създаването на центъра за по-добра подкрепа за растежа и за облекчаване на правилата за действие.

„Биотехнологиите са основен двигател на промишлените иновации, конкурентоспособността и производителността, като същевременно използват по-малко ресурси, отделят по-малко емисии и създават по-малко отпадъци. От разработването на решения в областта на здравеопазването до продукти на биологична основа в сектори като химикали, храни, детергенти, хартия и целулоза и текстил, биотехнологиите притежават преобразуващ потенциал за увеличаване на промишленото производство в Европа и увеличаване на просперитета. ЕС е готов да създаде оптимална среда в подкрепа на растежа си, като гарантира, че този решаващ сектор процъфтява в полза както на нашите граждани, така и на промишлеността. Центърът е практически инструмент, който ще подкрепи това”, заяви Стефан Сежурне, изпълнителен заместник-председател за просперитета и промишлената стратегия в ЕК.

„Биотехнологиите играят основна роля за повишаване на конкурентоспособността на ЕС и за възприемане на иновациите и технологиите, като оформят бъдещето на европейското здравеопазване. Изкуственият интелект може да ни помогне да трансформираме биотехнологиите за откриване и разработване на животоспасяващи терапии, за по-добро предотвратяване и прогнозиране на заболяванията и за превръщането на персонализираната и ориентирана към пациента медицина в реалност. ЕК се ангажира да разгърне пълния потенциал на биотехнологиите и да помогне на този критичен сектор да се разраства в полза на нашите граждани и предприятия”, обяви на свой ред Оливер Вархеи, комисар за здравето и хуманното отношение към животните.

ЕК подкрепя иновативни дружества с нов център за биотехнологии и биопроизводство
2360
 

Последни материали
Виж
ДФЗ преведе 3 млн. лева на памукопроизводителите за Кампания 2024
До 9 юни ДФЗ ще изплати финансовата помощ
Още ден се заявява подпомагане за зимни пръскания в овощните градини
Реално с9траната ни не прилага правото на ЕС
Канонада от съдебни искове на Еврокомисията срещу България
Становища срещу промени в две наредби
От WWF алармират за опасност от застрояване на една пета от горите
Позиция
Copa и Cogeca приветстват визията на Европарламента за ОСП след 2027 г.
През 2024 година
С милиарди евро се е увеличал вноса в ЕС на селскостопански продукти от Украйна
Свързани материали
Виж
Визита на председателя на Европейския съвет
Антонио Коща разгледа центъра за аквапоника в Тракийския университет
Официално откриване
Чепеларе придобива нов вид с обновения си център
Резултат от адекватна политика
Турция може да се превърне в световен складов център за храни
Решения на Министерския съвет
Кабинетът одобри новата тарифа на Центъра за оценка на риска по храните
Заради многократното повишаване на продуктивността и предвидимостта
Земеделският министър оцени високо дейността на козевъдна лаборатория
Китай се интересува от обмяната на опит в областта на селското стопанство и практиките на Европейския съюз
България е водеща страна в земеделското сътрудничество между Китай и ЦИЕ
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини