Начало » Хоби земеделие » Малката градина
17.01.2025 г.

Тайните на покълване на семената и влияние на влажността

Тайните на покълване на семената и влияние на влажността

Когато сеем семената, почти не се замисляме защо някои покълват по-бързо и дружно, а други – не. Причините могат да бъдат различни: стари семена, неправилно съхранение или засяване, неподходящи условия и др. Веднага щом ситуцията се промени, семената стават активни и започват да покълват, давайки живот на нови растения.

Кога започва покълването?

Покълването обикновено започва, когато влагата навлезе в семето през обвивката. То започва да набъбва, увеличавайки малко обема си. При това запасите от хранителни вещества, намиращи се в ендосперма и семеделите, преминават в разтворимо състояние, като осигуряват храна за зародиша – дават му начален старт. Ако в семето има малко количество хранителни вещества, то се развива бавно. Веднага след появата на семеделните листа процесите се ускоряват, защото стартира фотосинтезата.

Важно е да знаем, че набъбването на семената е обратим процес. Ако той е в начален стадий, а клетъчното делене и разтягане все още не е започнало, тогава семената могат да бъдат изсушени и няма да загубят своята жизнеспособност.

Семената на различните култури имат свои собствени характеристики на набъбване и покълване. Тези, които съдържат повече въглехидрати (особено нишесте – от 20 до 50%) и протеини до 35%, изискват влага до една трета от собственото си тегло, за да набъбнат. Това са боб, грах, тиква, спанак.

Семената с твърда и жилава обвивка, съдържащи повишени количества протеини (до 28%) и мазнини (от 20 до 80%), се нуждаят от 2,5 пъти повече вода от собственото си тегло. Между другото, някои малки семена са в състояние да абсорбират повече вода от големите.

В природата семената вземат влага от почвата. Ако няма такава, тогава процесът на покълване отнема твърде много време или те умират. Ето защо се препоръчва някои семена, особено едрите с твърда обвивка, да се накисват в топла вода (25-30 градуса по Целзий) за 2-3 часа преди сеитба. Установено е, че тази процедура може да бъде по-продължителна и ще ускори покълването. Има различни технологии, но те трябва да се изпълняват правилно.

Колко вода е необходима за набъбване и покълване на семената?

Установено е, че семената на различните култури се нуждаят от различни количества вода за набъбване и покълване. При отсъствие на влага те не покълват. Ако са накиснати в много вода, тогава набъбват, но също не покълват, защото водата измества въздуха, необходим на семената да дишат – те просто умират.

Това показва, че е нужен и кислород. Сухите семена, ако са живи, също дишат, но при тях този процес протича много слабо. Затова те трябва да се съхраняват на добре проветриви места и в хартиени опаковки, но не и в найлонови или други, които не пропускат въздух. В естествена среда семената не се задушават, защото получават кислород от въздуха в почвата. При наличие на необходимото количество влага, те започват да покълват. Недостигът на кислород може да забави този процес, защото интензивността на дишане след събуждане нараства бързо.

Експерименти показват, че необходимостта от кислород при различните култури варира, но е факт, че с увеличаване на количеството му се увеличава процентът на покълналите семена.

Недостигът на кислород при излишни количества вода значително намалява кълняемостта, а запасите от хранителни вещества, особено въглехидратите, се използват нерационално. В условията на открито може да възникне кислороден глад, когато почвата е преовлажнена и уплътнена преди и след сеитба, особено при накиснати семена, при много дълбоко засяване и след образуване на почвена кора.

 

Тайните на покълване на семената и влияние на влажността
2993
 

Последни материали
Виж
Оранжерийната белокрилка е опасен вредител
Kubota Bulgaria: Надеждност и иновации, които движат българското земеделие напред
Преди Кампанията за директните плащания
До 30% може да вдигате площите за сухоустойчиви сортове след 3-та година от поетия ангажимент
На вниманието на агро-хранителния сектор
До 9 февруари се подават заявки за търговската делегацията на ЕС за Япония
Гръцките фермери изкараха протестно тракторите на пътищата
Преди Кампанията за 2025 г.
Промените при директните плащания ще се обсъждат до 14 февруари
Свързани материали
Виж
Подготовка на почвата за засаждане на зимен чесън
Колко време е необходимо за отглеждане на разсад за краставици?
Какво, кога и как да сеем предзимно?
Изискванията на пипера за отглеждане на качествен разсад
Предпосадъчна подготовка на картофите
Когато сами ги събираме
Обеззаразете семената, преди да ги посеете
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини