По-високите температури и по-малкото валежи са причина постъпилият приток към някои от комплексните и значими язовири да е понижен до условията за много суха година, както беше и през предходните 2 годин, заяви служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов изслушване в Народното събрание във връзка със задълбочаването на водната криза в страната, цитиран от Българската телеграфна агенция.
Според Тахов при настоящите климатични условия на места язовирите, предназначени за напояване, са с по-малко разполагаеми обеми от обичайното за този период на годината, но въпреки това те не биха могли да бъдат определени като пресъхващи. „Голяма част от тях са проектирани и изградени като многогодишни изравнители, което значи, че е предвидено да съхраняват воден ресурс, който да гарантира водообезпечаване за определен брой години", припомни той.
Земеделският министър посочи, че от поддържания и експлоатиран от „Напоителни системи" хидромелиоративен фонд общо язовирите, собственост и стопанисвани от дружеството, са 181, като от министерството на земеделието и храните (МЗХ) са предоставени за ползване, включително стопанисване, поддръжка и експлоатация, опазване и мониторинг, 19 комплексни и значими язовира, които са публично-държавна собственост. Най-голям дял на подаване на водни маси за напояване (над 80% към съответните поливни площи) се осъществява именно от тези 19 язовира, съобщи той.
Тахов подчерта, че състоянието на посочените язовири се следи ежедневно, като се проследяват квотите на водните нива, входящи водни количества и разходните такива по цели. „Към момента язовирите изпълняват предназначението си, а именно разполагат с необходимия воден ресурс за обезпечаване нуждите на напояването", твърди той. Министърът цитира данни, според които общият наличен обем в тях към 3 септември 2024 г. възлиза средно на 43,5% от общия им обем. През последните няколко години средният обем на запълване е бил по-голям с около 10%. Сходни са били разполагаемите обеми през 2020 г., когато към същата дата общият наличен обем е възлизал на 43,9%. Въпреки намалените обеми в язовирите през 2020 г. обаче поливният сезон е приключил успешно, изтъкна той.
По думите му „Напоителни системи" прилага максимално адекватни и успешни подходи при справяне с настъпилата маловодна година. Стопанисваните от дружеството язовири, които доставят условно чиста вода към ВиК операторите, са „Дяково", „Ястребино", „Тича", „Панчарево", „Бебреш", „Долни Дъбник", като „Напоителни системи" регулярно изпълнява утвърдените заявки за доставка.
Тахов припомни също, че преди началото на поливен сезон 2024 г. дружеството е провело среща със земеделски производители, които са били уведомени, че годината е определена за трета поредна много суха и разполагаемият воден ресурс е ограничен.
По негови данни аналогични ситуации са възниквали и в предходни години и в момента „Напоителни системи" извършва доставка на вода за напояване по предварително съгласувани графици, като се спазват месечните графици на министерството на околната среда и водите.
По отношение на мерките, които дружеството е предприело за намаляване разхода на вода, министърът отчете, че в края на ноември 2023 г. бяха подписани 24 договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за рехабилитация на хидромелиоративни съоръжения. Към момента са завършени 5 обекта и резултатът е 50% икономия на вода и увеличаване размера на площите, до които се доставят водни маси, с над 38 хил. декара. Той посочи, че към края на поливен сезон 2024 г. се очаква „Напоителни системи" да е доставило вода за напояване до над 440 хил. дка, което е увеличение с около 60 хил. дка спрямо предходния сезон. Тахов отбеляза, че за следващия програмен период дружеството предвижда извършване на проектиране и строително-монтажни работи на 41 хидромелиоративни съоръжения за напояване на земеделски култури по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 година.