Поливният сезон е пред провал. Водата в язовирите се източва за производство на електроенергия и когато настъпи моментът за напояване на земеделските култури, няма да има с какво. Това каза съпредседателят на Българската аграрна камара и председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов тази вечер пред бТВ.
Той даде пример с язовир Белмекен, който при капацитет за 145 милиона кубика, вече е пълен само с 41 милиона, тъй като ежемесечно от началото на годината са изпускани средно по 15 милиона кубични метра за производството на електроенергия.
Използването на водата в язовирите е от компетенцията на МОСВ, което публикува всеки месец график за подаването на вода. Въпреки че по Закона за водата количествата за поливане се нареждат веднага след осигуряването на питейна вода, МОСВ не се съобразява с предстоящия поливен сезон, осигурявайки вода за държавните и частни ВЕЦ. Проданов обясни, че земеделците желаят да срещнат на едно място министрите на околната среда и водите, на енергетиката и на земеделието, за да може водата да се ползва координирано и да стига до земеделските ниви. Това вече трети месец това не се отдава на организаторите на тази среща.
Земеделците имат голям проблем с институциите към МОСВ – Басейнова дирекция и РИОСВ, които доста мудно издават разрешения за ползване на водоизточници. Илия Проданов разказа, че негов колега от Велико Търново искал да черпи поливна вода от река в близост до нивите му. В крайна сметка получил отказ с обяснението, че генераторът за ток, който ще върти помпата, бил шумен и щял да пречи на птичките.
Земеделците са готови да инвестират в напоителни съоръжения, но дори, когато го правят, нямат сигурност, че ще имат осигурена вода. Затова от камарата настояват да се спре източването на водата от язовирите Белмекен, Копринка, Горни Дъбник, Пясъчник, Тополница и Жребчево.
„Изключително парадоксално е, че от тези язовири водните обеми, които са изпускат за енергетика, са някъде около 30-40-50 милиона кубични метра вода на месец за производство на електроенергия, а от ключовите язовири Цанков камък, Въча, Кърджали, Студен кладенец и Ивайловград, които не касаят напояването в България, месечно се изпускат 465 милиона кубика. Тоест тези 50 милиона кубика абсолютно не са жизнено важни за енергетиката в България“, каза Илия Проданов.
Затова камарата настоява за разговори на високо ниво, за да може да се намери решение водата в язовирите, свързани с поливната мрежа в страната, да бъде съхранена, защото е важна земеделието. Той каза, че ако нещата не се променят и водата от яз. Белмекен продължи да се използва за електроенергия от частната ВЕЦ Черногорово, производството на ориз, царевица, плодове и зеленчуци в Пловдивско ще бъде в риск.