Снимка на крадци на пъпеши в селата около Панагюрище, публикувана преди дни в социалните мрежи, разбунила духовете в региона, защото да оберат реколтата ти, след като с месеци си се грижил за нея, но накрая трудът ти да отиде напразно, си е наглост, откъдето и да го погледнеш. В тази връзка публикуваме коментара на биопроизводителя от региона Веселина Ралчев, която от няколко години произвежда и зеленчуци върху недотам плодородните полета на Средногорието. А през миналата година тя организира продажби на зеленчуци без касиер, опровергавайки до болка повтаряната мълва, че честността у българина било отмиращо качество и че у нас много се краде.
„Да покажеш на снимка крадците носи тежки последствия не само за работещите земеделци, но и за хората, решили да се възползват от чуждия труд – най-вече морални, но и не само. Първата ми асоциация бе свързана със спомен от детството ми, когато мама ми разказваше как тя като дете виждала да прекарват крадците през главната улица с окачена на шията открадната продукция – за назидание. Само че днес снимката в социалните мрежи се разпространява стократно по-бързо“.
Ралчева дебело подчертава, че подобни явления не са масови, а единични - „става дума за единици хора, които обаче са като лъжичката катран в меда... Огромното мнозинство от хората са честни и съпричастни с труда на земеделците, което се видя след опита с първата сергия без продавач на нашите колеги Дмитрий и Тодор в село Баня, а след това и последвалите ги наши сергии в село Бъта и в самия град Панагюрище през лятото на миналата година“, посочва Веселина.
Сергията без касиер на Веси Ралчева
И понеже всеки проблем си има и решение, тази година тя го е открила благодарение на неин колега Григор Ватахов, технически грамотен, който е успял да настрои дрон да облетява неговите полета в тъмната част от денонощието, когато обикновено стават кражбите. След изразена от него готовност охранителният дрон да прелита периодично и над нейните градини в село Бъта и край Панагюрище тя се надява да запази от посегателства и своята реколта. „В крайна сметка в нашите продукти са вложени и средства, и трудът и усилията на много хора. И те очакват отплатата си за това на пазара, на сергията, в магазина... Отвратително е някой да се подиграва с този труд и да се снабдява с продукти наготово в полето по тъмни доби“, коментира още Ралчева.
„Когато Ватахов ми каза, че след първата снимка вече няма нито една кражба на зеленчуци, впоследствие се убедих, че липсите в моите полета също са намалели. И двамата сме учудени колко голям добив имаме всъщност“, посочва Ралчева.
На фона на залязващото в страната производство на плодове и зеленчуци Веселина Ралчева изразява своя оптимизъм от факта, че в Панагюрска община вече са инвестирали немалко реални производители на плодове и зеленчуци. „А за нашите сравнително бедни почви и планински терени това си е истинско геройство“, посочва тя. И приканва хората от общината, както и собствениците на местни магазини, ресторанти и места за хранене да пазаруват от производителите, защото най-важното за един фермер е продукцията му да има пазар. И защото продуктите им са произведени в екологично чист регион, вкусни са и достъпни!
Синор.бг се присъединява към призива на хората от Средна гора, които независимо от климатичните промени търсят начин за прехрана, да направят съдружие със собствениците на къщи за гости и хотелчета, за да реализират местната си продукция.