Производителите на биологична продукция, които са заплашени да бъдат отрязани от агроекологични плащания по новата програма за селските райони през 2014 г. заради нулевата година за нейното прилагане, днес получиха слаба надежда, че администрацията може да се поправи.
На форум в София, на който присъства зам. министърът на земеделието и храните Бюрхан Абазов, хората от сектора разбраха, че миналата седмица министерството на земеделието е подало в Брюксел искане за удължаване с една година на ангажиментите по сега действащата програма.
„Очакваме отговор до средата на април, така че да променим своевременно наредба 11, за да могат хората да кандидатстват в законния срок до 15 май”, обясни експертът от агроведомството Александър Атанасов.
В днешния брой на „Държавен вестник” бяха обнародвани промените в същата наредба, според които 2014 г. ще бъде нулева за сектора.
Тя беше одобрена от агроведомството в този вид въпреки протестите на бранша. Още преди 20 дни фермерите предупредиха, че европейският регламент за биопроизводство дава възможност всяка държава членка да приложи удължаване на плащанията с една година, които да се приспаднат от следващия програмен период.
Пред Farmer.bg експерти обясниха, че всички държави в ЕС ще отпуснат средства за биопроизводителите, защото те са свързани с поети 5-годишни ангажименти, които не моат да бъдат прекъсвани.
Според тях нежеланието на българската администрация да приложи европейския регламент е свързано с липсата на средства по мярката агроекология.
През миналата година по мярка 214 „Агроекологични плащания” одобрените субсиди са в размер на 137,6 млн. евро при 28,6 млн. евро през 2012 г.. Тази огромна сума се дължи не заради плащанията на биопрозиводителите, а заради въвеждането на сеитбооборота в конвенционалното земеделие. Така държавата спаси немалко средства, които щяха да изгорят поради неусвояемост от страна на фермите в планинските райони.
Но постави в неизгодна позиция биопроизводителите. Министерството на земеделието не може да гласува подобен бюджет и тази година, тъй като през новия програмен период правилата за подпомагане ще бъдат различни.
Администрацията обаче можеше да отдели бюджета за биопроизводителите от общия бюджет за агроекологични плащания, още повече, че биостопанствата годишно получават едва 20 млн. лв.
Ако все пак Брюксел разреши наредбата да бъде поправена, министерството ще осигури само 4 млн. лв. за 270-те биопроизводители, чиито 5-годишни ангажименти изтекоха през 2013 г. и които искат от тази година да ги продължат.
„Всички млади стопани, които искаха от тази година да започнат бизнес, за съжаление няма да могат да получат подпомагането, защото според нардба 11 за тях 2014 г. ще остане нулева”, поясни за Farmer.bg Веселина Ралчева, член на управителния съвет на Асоциация „Биопродукти”.
Така България ще остане единствената държава в ЕС, която няма да осигури бюджет за екологично чистите производства, въпреки че формално подкрепя новата политика на Европейския съюз към позеленяване, коментираха експерти.