Начало » Хоби земеделие » Малката градина
12.07.2024 г.

По листата на краставиците може да определите дефицита от хранителни вещества

Полезно и практично
По листата на краставиците може да определите дефицита от хранителни вещества

Снимка: sinor.bg

Краставиците си обичат водата и нужните им количества хранителни вещества. При недостиг плодовете стават горчиви, деформирани, разболяват се от върхово гниене и други болести, а реколтата остава оскъдна. Затова е важно да разякним ролята на хранителните вещества.

За краставиците е важно, че това зеленчуците, “алчни за храна”. Нуждаят се от достатъчни нива на азот, фосфор и калий, а също от някои допълнителни микроелементи – предимно калций и магнезий.

Азотът е необходим за интензивно вегетативно развитие на листата маса, както и за общото здраве на растенията. Фосфорът има решаващо значение за развитието на кореновата система, активен цъфтеж, ефективно формиране на завръзи и израставане на плодовете. Калият е жизнено важен за регулиране нивата на вода и устойчивост на болести, повишава способността на растенията да противостоят на стреса и патогените, да поддържат тургорното налягане, осигурява пълноценно развитие и качество на плодовете.

Калцият е необходим за якостта на клетъчните стени и профилактика на заболяванията, поддържа структурната цялост на плодовете, намалява риска от заболяване, каквото е върховото гниене, подобрява качеството и сроковете за съхранение.

Магнезият е необходим за фотосинтезата и синтеза на хлорофил, способства за предаването на енергия в растенията, за ефективно свързване на въглерода, оптимално развитие и плододаване.

Как да определим от какви хранителни вещества се нуждаят краставиците?

Умението да отличаваме дефицита на различни хранителни вещества от болестите или стреса, предизвикан от капризите на времето, е много необходимо и полезно, а листата могат да бъдат индикатор за това.

При дефицит на азот листата имат бледозелен цвят (обща хлороза) – старите са по-жълти, а младите са по-тъмни. Ако растенията пускат малко или никакви странични разклонения, това подсказва, че още в началото, при засаждането на постоянно място, азотът е бил в недостиг.

Дефицитът на фосфор забавя развитието на растенията. Листата обикновено са тъмнозелени, а обратната им повърхност е сиво-зелена. Когато дефицитът е голям, тогава листата се деформират. Най-често дефицит на фосфор се явява на глинести и силно алкални почви.

Симптомите при калиев дефицит се проявяват във вид на пригор с тъмна пигментация по старите и некротични (мъртва тъкан) по периферията на младите напълно развити листа. Проблемът е разпространен предимно на силно изтощени или песъчливи почви почви и често се бърка със слънчево изгаряне.

Калциевият дефицит при умерен недостиг може и да не се прояви, но в тежки случаи листата по краищата некротират, а на върха на плодовете се появяват кафяви петна, които по-късно загниват – върхово гниене. Проблемът най-често съществува на кисели почви с рН по-малко от 5.

Дефицитът на магнезий се проявява като обща хлороза, при която жилките остават зелени. Листата придобиват изгорял вид, предизвикан от некрозата между жилките. Проблемът възниква най-често на песъчливи почви и при внасяне на високи нива калий.

При дефицит на сяра симптомите са близки с тези на дефицит на азот, но пожълтяването е общо и равномерно. Среща се на всички видове почви.

На стадий разсад краставиците се нуждаят най-много от фосфор за стимулиране на кореновата система. Органичен вариант е костното брашно.

За вегетативното израстване и развитие критичен е азотът. Добро решение за органично подхранване е компостът.

По време на цъфтеж и плододавне се увеличава съдържанието на калий за добро плододаване и качество на плодовете. Най-добър вариант за подхранване е калиев сулфат – 1 супена лъжица на 10 литра вода. Използването на дървесна пепел не е желателно, защото прави почвата алкална, а краставиците обичат слабо кисела.

Най-добър баланс се получва при подхранване с комплексни (NPK) торове, съдържащи и необходимите микроелементи, които удовлетворяват специфичните потребности на растенията. Използването на специални торове за краставици е най-доброто решение, защото се постига балансирано подхранване.

Листното торене позволява бърза корекция на недостига. Специалистите съветват да подхранваме по-често с малки концентрации, защото така хранителните вещества се усвояват най-пълноценно.

По листата на краставиците може да определите дефицита от хранителни вещества
7016
 

Последни материали
Виж
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Първата по рода си среща за млади фермери в България
Чрез иновации БАСФ планира до 2030 г. дигитализация върху 4 млрд. декара и 30% спад на вредните емисии
Йордания пак отмени търга за внос на хлебна пшеница
Алжир е закупил малка част от планираните количества фуражна царевица
Правителството одобри промени в данъчните закони за 2025 г.
До 2030 г. корпоративният данък при de minimis ще продължи да бъде преотстъпван
Закон за храните
МС одобри промени за уреждане на продажбите на минерални води
Звено за анализи
В Пловдив ще отрият Институт за системни иновации в храните и виното
Свързани материали
Виж
Практика
Обгогатяване на почвата в оранжерията през есента
Съвети за градинря
Причини за опадане на завръзите на краставиците
Навреме
Правилно подхранване на пипера
Приготвяне на течен тор
Копривата е отличен органичен тор за краставиците
Употреба и дози
Подхранване на доматите с борна киселина
За нормално развитие на културите
При подхранването на краставиците с фосфор и калий е важно да знаем...
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини