В сряда правителствата на ЕС ще гласуват нови проектоправила, позволяващи някои култури да бъдат генно редактирани, за да станат по-устойчиви на суша и вредители, в стремежа да се облекчат някои от най-строгите разпоредби в света върху генетично модифицирани организми (ГМО), съобщи БТА.
Най-силните играчи в сферата на така наречените нови геномни техники (НГТ), които могат да редактират генетичния материал на организъм без въвеждане на чужда ДНК, са Испания, Португалия и Италия, страни, които вече се борят с последиците от изменението на климата, като например сушата.
Поддръжниците на НГТ казват, че те ефективно ускоряват мутациите, които могат да се появят естествено с течение на времето, като помагат за намаляване на употребата на пестициди и правят културите по-устойчиви на суша и по-питателни. Критиците казват, че НГТ не се различават от ГМО и могат да увредят крехките екосистеми, засягайки здравето на хората.
Гласуването идва в момент, когато Европейският съюз е изправен пред ответна реакция от страна на фермери, които твърдят, че неговият зелен дневен ред ограничава способността им да се конкурират с производители извън блока.
Първият опит за одобрение на технологията Нови геномни техники - НГТ се провали миналата година, когато държави от ЕС отхвърлиха мярката поради опасения относно патентоването на семена, произведени с помощта на НГТ, което потенциално ограничава достъпа на фермерите.
Новите проекти на правила от Белгия обаче, които се стремят да отделят НГТ технологията от разпоредбите, обхващащи традиционните ГМО, искат всички патентовани НГТ семена да продължават да попадат под най-строгите правила за ГМО, според източник от ЕС.
Преговорите са трудни и не е гарантирано споразумение въпреки промените, коментираха източници от ЕС.