Често се случва краставиците да цъфтят обилно, обсипват се с множество завръзи, които съвсем неочаквано престават да растат, пожълтяват, съхнат и бързо опадат. Така за кратко време бъдещата реколта се оказва под заплаха, дори при партенокарпните хибридни сортове.
Какви са причините за опадане на завръзите при краставиците?
Недостиг на хранителни вещества - причините за опадане на завръзите могат да бъдат различни, но много често това се дължи на недостиг на хранителни вещества. При поливане бързо разтворимите форми на азот и калий се отмиват и преминават в по-дълбоките почвени слоеве, а при по-възрастните растения просто запасите се изчерпват. Това се наблюдава най-често при обилно плододаващите сортове и хибриди, както и при партенокарпните. Краставиците са едни от „най-ненаситните“ зеленчукови култури и навременното торене (както органично, така и минерално), е изключително важно за активното им и дългосрочно плододаване. Недостигът на хранителни вещества не позволява на завръзите да се развиват нормално и те опадат.
Подхранването на краставиците (кореново или листно) започва още на етап разсад и продължава до края на плододаването, като могат да се използват органични и минерални торове, а също да се смесват. При калиево гладуване почти всички завръзи опадат.
Подхранване на краставиците е необходимо на всеки 10-12 дни.
Влияние на температурата
Краставиците растат и плододават добре при стабилни температурни условия. До началото на плододаването оптималните температури са 20-24 градуса по Целзий дневни и 17-18 градуса нощни, а в период на активно плододаване и съзряване на плодовете 21-26 градуса дневни и 18-20 градуса нощни.
При ниски температури на въздуха (под 15 градуса) и почвата усвояването на хранителни вещества от кореновата система рязко намалява, растенията гладуват и завръзите опадат.
При високи температури (над 35 градуса) прашецът става стерилен и не настъпва оплождане – пчелоопрашваните сортове и хибриди краставици цъфтят, но не дават плод.
При партенокарпните хибриди резките температурни колебания могат също да бъдат причина за опадане на завръзите.
Недостиг на светлина
Проблемите с плододаването (малко цветове и завръзи и опадането им) често е свързано с недостиг на светлина. Това може да се дължи и на гъсто засаждане или отсъствие на формиране, от което страдат и партенокарпните хибриди краставици.
За добро светяване е прието на 1 квадратен метър да се засаждат 1-2 партенокарпни растения и 2-3 пчелоопрашвани. Правилното и навременно формиране на растенията ще позволи проникването на достатъчно светлина.
Грешки при поливане на краставиците
Недостигът на влага е една от най-честите причини за опадане на завръзите, а спазването на „питейните режими“ е много важно. Количествата вода, от които се нуждаят растенията зависи от фазата на развитие и температурните условия.
В горещо време краставиците трябва да се поливат всеки ден, защото почвата, особено без мулч, изсъхва много бързо. При влажно време се намаляват поливките – излишната влага също се отразява негативно, но и в двата случая завръзите опадат.
Краставиците реагират много добре при използване на отстояла вода с температура 22-25 градуса, а поливането със студена вода на горещата почва неизбежно води до опадане на цветовете и завръзите.
Качеството на опрашване, болестите и вредителите също оказват негативно влияние върху качеството и количеството на реколтата.